Robi porządek w jelitach, zbija ciśnienie. Efekt po 3 dniach
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii przeprowadził badania dotyczące wpływu soku z buraków na mikrobiom jelitowy. Okazało się, że efekty picia soku z buraków widać w naszych jelitach już po 3 dniach!
Buraczany eksperyment
W ciągu dwóch tygodni 18 ochotników w wieku od 20 do 50 lat, którzy wcześniej nie spożywali buraków, otrzymywało codziennie dwie szklanki tego napoju. W trakcie eksperymentu uczestnicy pili koncentrat soku z buraków (rozcieńczony w wodzie) do obiadu i kolacji. Pozostała część ich diety nie była modyfikowana.
Badanie zostało opublikowane w renomowanym czasopiśmie "Food Chemistry".
Odkrycia w kwestii mikrobiomu
Badania mikrobiomu jelitowego uczestników przeprowadzono przed rozpoczęciem eksperymentu, w jego trakcie oraz po jego zakończeniu.
Już po trzech dniach spożywania soku z buraków naukowcy zaobserwowali korzystne zmiany w mikroflorze jelitowej. Najważniejszym odkryciem było zwiększenie populacji bakterii Akkermansia muciniphila oraz spadek liczby bakterii B. fragilis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oczyszczające działanie buraka. Pomaga w walce z trądzikiem
Te zmiany doprowadziły do produkcji ważnych metabolitów, takich jak octan i propionina (SCFA), które są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania jelit. Warto również zaznaczyć, że bakterie B. fragilis, których liczba znacząco spadła, są często powiązane z różnymi infekcjami i stanami zapalnymi w układzie pokarmowym.
Badanie jednoznacznie więc wskazuje, że regularne spożywanie soku z buraków może korzystnie wpłynąć na zdrowie jelit i ogólną kondycję organizmu.
Odkrycia w kwestii ciśnienia tętniczego
Tymczasem z badań opublikowanych w brytyjskiej Narodowej Bibliotece Medycznej wynika, że sok z buraków może przyczynić się również do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Metaanaliza badań dotyczących wpływu suplementacji sokiem z buraków na ciśnienie tętnicze potwierdziła, że spożywanie soku z buraków w ciągu 2-56 dni obniża ciśnienie tętnicze skurczowe o średnio 3,55 mmHg i ciśnienie rozkurczowe o 1,32 mmHg. Co ważne, efekt ten był obserwowany zarówno wśród osób z nadciśnieniem, jak i wśród tych o ciśnieniu prawidłowym.
Zobacz także: Usunie nawet 15 kg złogów z jelit. Pyszny przepis
Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to istotne odkrycie, ponieważ nawet niewielkie obniżenie ciśnienia tętniczego ma realny wpływ na zmniejszenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych.