o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Śmiertelna choroba mózgu u pracownic laboratorium. Badania wstrzymano

38
Podziel się

Francja wstrzymuje badania nad białkowymi cząsteczkami zakaźnymi. Przyczyną tego jest choroba Creutzfeldta-Jakoba — śmiertelny uraz mózgu — którą wykryto u pracownic laboratorium. Na razie nie wiadomo, czy mogło to mieć związek z prowadzonymi badaniami.

Śmiertelna choroba mózgu u pracownic laboratorium. Badania wstrzymano
Zdjęcie poglądowe (Getty Images)
bEDRfRBx

Pięć publicznych instytucji badawczych we Francji zdecydowało o wprowadzeniu moratorium na badania nad prionami. Jest to klasa nieprawidłowo działających, zakaźnych białek, które powodują śmiertelne choroby mózgu. Decyzja o zawieszeniu badań objęła dziewięć laboratoriów w całym kraju po tym, jak potwierdzono zakażenie od razu dwóch pracowniczek instytucji badawczych.

Obie kobiety, u których zdiagnozowano chorobę Creutzfeldta–Jakoba wcześniej pracowały w laboratorium prowadzonym przez Państwowy Instytut Badawczy Rolnictwa, Żywności i Środowiska (INRAE). Pierwsza z pacjentek to Émilie Jaumain, która w 2019 roku zmarła z powodu śmiertelnej choroby mózgu.

bEDRfRBz

Dwie kobiety zakażone śmiertelną chorobą mózgu

O zakażeniu drugiej kobiety dyrekcja instytucji badawczej dowiedziała się pod koniec lipca 2021 roku. Jest emerytowana już pracownica laboratorium, której danych na razie nie ujawniono. Władze muszą ustalić, czy przypadki zarażenia śmiertelną chorobą Creutzfeldta–Jakoba są bezpośrednio związane z pracą osób chorych przy tych badaniach.

Jeśli wewnętrzne śledztwo wykaże, że tak, konieczne będzie opracowanie nowych środków zapobiegawczych, które miałyby obowiązywać w laboratoriach. Po ich wdrożeniu możliwe będzie wznowienie badań. Moratorium na pracę ma obowiązywać przez co najmniej 3 miesiące.

bEDRfRBF

Kobieta skaleczyła się w palec podczas eksperymentu

Obecnie trwa dochodzenie w celu ustalenia, czy kobiety zaraziły się chorobą w pracy. Wiadomo, że Émilie Jaumain, która zmarła na CJD w 2019 roku najprawdopodobniej zaraziła się w laboratorium. W trakcie eksperymentu z myszami zakażonymi chorobotwórczymi prionami Jaumain skaleczyła się w palec.

Priony to białkowe cząsteczki zakaźne, które powstają z białek znajdujących się w naszych organizmie. Początkowo nie są one groźne. Gdy dochodzi do naturalnej konformacji, stają się one białkiem prionowym infekcyjnym.

bEDRfRBG

Choroby są nieuleczalne

Niestety choroby wywołane przez priony są nieuleczane, mimo tego, że medycyna jest już bardzo rozwinięta. Choroby mogą być sporadyczne, dziedziczone, a także nabyte. W ostatnim przypadku są uznawane za choroby zakaźne i przekazywane są drogą pokarmową bądź przez krew.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba jest śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną mózgu i najczęstszą chorobą wywoływaną przez priony. Prowadzi do degeneracji istoty szarej w korze mózgowej, w której na skutek choroby tworzą się pęcherzykowate cząstki wypełnione zakaźnymi białkami. Ostatecznie choroba prowadzi do zaniku tkanki nerwowej i "gąbczastego zwyrodnienia mózgu".

Zobacz także: Nie tylko salmonella zagraża nam latem. Sprawdź, na co jeszcze uważać w trakcie upałów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDRfRCa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
Hanka Pojusty...
2 miesiące temu
I tak sie zamyka laborataria i usta badaczom
Nick
2 miesiące temu
Badania zostały zakończone sukcesem. Nowa broń biologiczna gotowa do szerszego przetestowania.
Tosia
2 miesiące temu
W Polsce takiego związku by nie znalezli, po prostu zaszła zwykła, typowa "koincydencja czasowa", czyli taka nowa bandycka wymówka
bEDRfRCb
znafca
2 miesiące temu
zaraz nam to wypuszczą na rynek jak covida z wuhan
nicki
2 miesiące temu
Super strach !
Wwww
2 miesiące temu
Te białka są w nas i mogą zamieniać się w zakaźne priony. Nad tym są badania. To nie jest o szczepionce.
Joj
2 miesiące temu
Wyobraźcie sobie że antybiotyk bierze swoje początki z pleśni.
!!!
2 miesiące temu
Ten artykuł nie o badaniach nad szczepieniami!
Samoswoj
2 miesiące temu
Jedno jest pewne, Icki przetrwają, wiec skoro Oni się szczepią, to ja też mogę.
mir
2 miesiące temu
I po to samo nam wolną wolę?
obserwator
2 miesiące temu
Hiszpania wstrzymała badania nad własną szczepionką na covid !
Barbara
2 miesiące temu
Niech przestaną kombinować z tymi wirusami mamy serdecznie już dosyć covidka
fruto
2 miesiące temu
co następne trutkę testowali to w końcu dostali prawidłową zapłatę dzięki ci Boże
bEDRfRBT
nick1
2 miesiące temu
" Nie wiemy jaka jest sekwencja zastosowanego w “szczepionce” mRNA odpowiadającego fragmentowi białka S koronawirusa. Jeżeli jest to fragment, który zawiera w sobie sekwencje podobne do tych jakie występują zarówno w białku otoczki wirusa typu 1 i syncytyny to… mamy – jako ludzkość – bardzo poważny problem. "
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić