aktualizacja 

Świąteczna ozdoba. Niewielu wie, że jest śmiertelnie niebezpieczna

17

Ten element dekoracyjny wieszany pod sufitem w okresie świąt Bożego Narodzenia ma przede wszystkim przynosić szczęście. Z jemiołą należy jednak uważać, bo może być szkodliwa dla naszego zdrowia.

Jemioła to popularna ozdoba świąteczna
Jemioła to popularna ozdoba świąteczna

Zwyczaj strojenia jemiołą domów i całowania się pod nią jest znany od XVII wieku i pochodzi z Anglii. Roślina ta od wielu wieków jest uznawana za symbol szczęścia, miłości, radości i płodności. Wieszanie jej pod sufitem to jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Żeby jej niezwykła moc, chroniła domowników przez cały rok, po świętach jemiołę powinno się zasuszyć i przechować aż do następnego Bożego Narodzenia lub spalić w święto Trzech Króli.

Jemiołę można wykorzystać nie tylko jako dekorację, ale także w celach zdrowotnych. Suszone łodygi i liście jemioły mogą służyć do przyrządzenia leczniczego naparu, który działa uspokajająco, podnosi odporność organizmu, obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów. Mimo tego, że ta wiecznie zielona roślina ma szereg prozdrowotnych właściwości, w niektórych przypadkach staje się trucizną. Nadmierne spożywanie preparatów z dodatkiem jemioły może wywołać niepożądane skutki uboczne, takie jak wymioty, biegunki, bóle brzucha, kolki, nudności i drgawki.

Zdarzają się również niebezpieczne zmiany ciśnienia tętniczego, zaburzenia widzenia, halucynacje i zakłócenia prawidłowego rytmu serca. W skrajnych przypadkach przedawkowanie jemioły może doprowadzić nawet do śmierci. Dolegliwości mogą wystąpić od razu lub po jakimś czasie od spożycia zbyt dużej ilości tej rośliny.

Szczególnie rodzice powinni pamiętać o potencjalnym zagrożeniu i zadbać o to, żeby jemioła nie znajdowała się w zasięgu rąk małych dzieci.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić