Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Taka dawka jest rakotwórcza. Ryzyko raka gardła wzrasta dwukrotnie

21
Podziel się:

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie spustoszenie w organizmie sieje alkohol. Badania wskazują jednoznacznie, że wypijanie trzech i pół drinka dziennie podwaja ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardła i krtani. A kobiety wypijające codziennie kieliszek wina - mają nawet 10 proc. większe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Taka dawka jest rakotwórcza. Ryzyko raka gardła wzrasta dwukrotnie
Pijesz alkohol? Nawet mała dawka może być niebezpieczna (Getty Images, skaman306)

Nawet cztery procent nowotworów ma związek z nadużywaniem alkoholu

Badanie opublikowane na łamach "The Lancet Oncology" szacują, że nawet czterem procentom wszystkich chorób nowotworowych można by zapobiec, gdyby zrezygnować z alkoholu. Okazuje się, że groźne jest nie tylko nadużywanie trunków, ale również regularne sięganie po niewielkie dawki alkoholu - jak lampka wina.

Tymczasem sondaż BioStat przeprowadzony dla Wirtualnej Polski pokazał, że ponad cztery procent ankietowanych codziennie pije alkohol, 45,9 proc. sięga po niego kilka razy w miesiącu, a 28,2 proc. kilka razy w tygodniu.

Kancerogenne działanie alkoholu wynika przede wszystkim z procesu przekształcania alkoholu w aldehyd octowy, który ma toksyczne działanie dla organizmu. Z kolei etanol utrudnia wchłanianie substancji o działaniu antyoksydacyjnym, jak witaminy A, B, C, E, a dodatkowo wywiera szkodliwy wpływ na florę bakteryjną jelit, zwiększając wchłanianie endotoksyn bakteryjnych. Przewlekłe spożycie alkoholu powoduje poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Jakie dawki alkoholu są rakotwórcze?

Lekarze podkreślają, że nie ma bezpiecznych dawek alkoholu. Badania wskazują, że wypijanie trzech i pół drinka dziennie, może podwoić albo potroić ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub krtani. Ryzyko rozwoju tych nowotworów dodatkowo rośnie u osób, które palą papierosy. Alkohol jest też główną przyczyną rozwoju nowotworów wątroby.

Na raka piersi bardziej narażone są kobiety, które często sięgają po napoje procentowe. Badania wskazują, że wypijanie jednego kieliszka winna dziennie, zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 7-10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Też chory
miesiąc temu
Jak ktoś nie dopina i zostawia pół drinka to musi być ukarany
Stevo
miesiąc temu
Jestem gotów podjąć to 4 procentowe ryzyko,biorąc pod uwagę 96 procent innych czynników które z całą pewnością mnie kiedyś uśmiercą.
Agata
miesiąc temu
Zapadalność na nowotwory mniejsza o 4% przeciw wpływom do budżetów państw tytułem opodatkowania alkoholu.
Avo
miesiąc temu
Znam parę osób nałogowych alkoholików i fakt że ciężko się z nimi dogadać ale uwierzcie ilość alkoholu jaka oni wypili zabiłaby konia a ci dalej funkcjonuja.
Wcz
miesiąc temu
Najzdrowszy jest glifosat
Ziomal
miesiąc temu
"Czas umierać" powiedział Kazimierz Pawlak do Kargula. Wszystko jest be, : Jak tu żyć Kaźmierz? I to by było na tyle.
Autor
miesiąc temu
A pryskanie rzepaku roundupem w celu równego dojrzewania na kilka dni przed zbiorami wreszcie w tym roku zostało zabronione wcześniej nie mogło? A zbyt duże ilości oprysków wszelkich zasiewów - kto to później zjada???? Wszelkie środki chwastobójcze też są bez znaczenia??? Nikt tego nie sprawdza???? Dopiero w sklepach się okazuje , że już opakowane produkty mają przekroczone normy i dopiero wtedy są wycofywane . Dlaczego tak późno?¿?????
VASCO
miesiąc temu
Prędzej dostanę raka od czytania tych bzdur niż od alkoholu
Gal
miesiąc temu
Kto pije i pali ten nie ma robali.
Tata
miesiąc temu
Picie z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach.
Rrrt
miesiąc temu
Najgorszy dla zdrowia jest cukier i węgiel ftor
będzie fajnie
miesiąc temu
A jak kto nie będzie pił, to będzie dłużej żył!!!-a wtedy znajomi, obce osoby na ulicy, koledzy powiedzą, że powinien już zażywać EUTANAZOL, ze żyje na ich koszt i jest obciążeniem dla państwa, społeczeństwa i rodziny ( a tak i zięć potrafi tak powiedzieć-zięć po studiach!), oczywiście nikt nie powie, że jak taki długo żyjący utrzymywał jego babkę kiedyś a potem tę i mamę-Płacąc składki do ZUS-u, to był fajnym gościem. Ważne, że teraz śmierdzi--i dlatego ggggłupi jest ten, co nie walnie kielicha-a wręcz jest zdrajcą narodu!! Ale wasze dzieci wam zafundują eutanazję z urzędu--i będą, wam łby ucinać wg nr PESEL.
Xxxx
miesiąc temu
Alkohol ratuje życie.Mój mąż dostał zawał. Wypił 2 kieliszki własnej roboty nalewki w trakcie oczekiwania na pomoc. Lekarz powiedział że to uratowało mu życie .Jest po operacji i dochodzi do siebie.
Babcia
miesiąc temu
Ten kamil sikora pewnikiem jest zona biedronia i przez zwatpienie check do pozycia przychodza mu takie samobojcze mysli.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić