Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To druga taka umowa ZUS w kraju. Szansa dla chorych

0

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie podpisało umowę z ZUS na wczesną rehabilitację po wypadkach. To druga taka umowa w kraju, obowiązująca przez dwa lata.

To druga taka umowa ZUS w kraju. Szansa dla chorych
Nowa umowa z ZUS to szansa dla chorych po wypadkach i urazach (Getty Images, andresr)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie zawarło umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na realizację wczesnej rehabilitacji leczniczej po wypadkach. Jak poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, umowa ta będzie obowiązywać przez dwa lata.

ZUS uruchomił program rehabilitacji narządów ruchu po wypadkach w systemie stacjonarnym oraz rehabilitację schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, zarówno stacjonarnie, jak i ambulatoryjnie. Program ten działa od 2016 r., ale po raz pierwszy w trybie stacjonarnym będzie realizowany na Opolszczyźnie. Od lutego Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie będzie jednym z dwóch ośrodków w Polsce, które podpisały umowę z ZUS na rehabilitację osób z urazami narządów ruchu.

Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie zdolności do pracy oraz uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Jak podkreśla Sebastian Szczurek, wczesna i intensywna rehabilitacja ma na celu zapobieganie powikłaniom i nieodwracalnym zmianom pourazowym oraz skrócenie okresu leczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Strzały przed metrem w Brukseli. Nagrali sprawców

Kto może skorzystać?

Na leczenie w Korfantowie będą kierowane osoby po świeżych urazach układu kostno-szkieletowego i mięśniowego, po operacjach naprawczych oraz po zakończeniu leczenia w oddziale urazowo-ortopedycznym. Rehabilitacja jest dostępna dla osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS, którym grozi utrata zdolności do pracy, pobierających zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Nie obejmuje osób z przyznaną rentą z tytułu niezdolności do pracy.

Skierowanie na rehabilitację jest możliwe po stwierdzeniu potrzeby przez lekarza orzecznika ZUS w ramach kontroli zwolnienia lekarskiego lub wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Wniosek może złożyć lekarz prowadzący lub lekarz pierwszego kontaktu, a do niego należy dołączyć dokumentację medyczną potwierdzającą dolegliwości.

ZUS pokrywa wszystkie koszty związane z pobytem w ośrodku rehabilitacyjnym, w tym leczenie, zakwaterowanie, wyżywienie oraz transport. Standardowy czas trwania rehabilitacji to 24 dni, ale może być wydłużony, jeśli lekarz uzna to za konieczne. Po zakończeniu kuracji pacjent otrzymuje kartę informacyjną z przebiegu leczenia oraz stanem zdrowia.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyłapany na obwodnicy Trójmiasta. Nagranie niesie się po sieci
Akcja na Jaszczurówce. Wolontariusze pomagają żabom pokonać ulicę
Zwłoki na poddaszu. Tragedia w Płocku
Groza w Wiedniu. Natychmiast przerwali transmisje
Kreml o rozmowach z USA. Pozostanie tajemnicą
Smutny widok w polskich lasach. Problem narasta wiosną
Papież mógł umrzeć. Poruszająca relacja lekarza
Rosjanin pokazał nagranie. Odwiedzili go żołnierze Putina
Znany adwokat stracił dom i auto. Kolejny pożar w Szczecinie
USA intensyfikują ataki na Huti. ISW podaje liczby i ostrzega
Japoński sąd zdecydował. Nakazał rozwiązanie Kościoła Zjednoczeniowego
Izrael otwiera "bramy piekieł". "To jest katastrofa"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić