aktualizacja 

To nie sam koronawirus wywołuje największy lęk. Ekspertka wyjaśnia

7

Koronawirus nadal nie pozwala na powrót do normalności. Wciąż musimy zmagać się z wieloma obostrzeniami, co odbija się na zdrowiu psychicznym. Ekspertka dr Katarzyna Korpolewska wyjaśnia, skąd się bierze największy lęk.

To nie sam koronawirus wywołuje największy lęk. Ekspertka wyjaśnia
Co wzbudza największy lęk podczas pandemii? (Pixabay)

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w psychikę wielu osób. Nie potrafią one poradzić sobie z nową, trudną sytuacją. Okazuje się, że lęk, jaki odczuwają ludzie, wcale nie bierze się stricte z obaw przed samym zakażeniem.

To jest lęk związany z tym, że tracimy kontrolę. Jedyne co możemy zrobić, to dbać o to, żeby się nie zakazić, czyli o przestrzeganie wszystkich zaleceń, co do których wiemy, że są skuteczne: maseczka, dystans, nieprzebywanie w zatłoczonych miejscach, częste mycie rąk - mówi psycholog dr Katarzyna Korpolewska w rozmowie z WP abcZdrowie.

Co gorsze, ten lęk może przenosić się na inne sfery życia. Ekspertka zaznacza, że dzieje się tak bardzo często.

(...) na przykład ktoś zaczyna mówić o tym, że jest podsłuchiwany albo ktoś mówi o tym, że w powietrzu jest coś trującego. To pokazuje, że jest to zachowanie odbiegające od tego, co obserwowaliśmy do tej pory - dodaje dr Korpolewska.

Koronawirus w Polsce. Niepewna przyszłość największym problemem?

Wiele osób nie ukrywa, że najbardziej przeraża wizja braku końca pandemii i długotrwałe życie w poczuciu zagrożenia.

To wynika z naszej chęci do kontrolowania wszystkiego, co się dzieje. Utraciliśmy tę kontrolę i nie wiemy, ile to będzie trwało - podkreśla psycholog.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić