aktualizacja 

To "paliwo" dla raka. Napędza komórki, tworzą się przerzuty

173

Zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi zwiększa ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Wyniki najnowszych badań potwierdziły, że przyczynia się również do rozwoju niektórych nowotworów, a także zmniejsza szanse na wyzdrowienie.

Wysokie stężenie cholesterolu zwiększa ryzyko raka
Wysokie stężenie cholesterolu zwiększa ryzyko raka

Jak wykazały wyniki najnowszych badań, które opublikowano w czasopiśmie medycznym "Nature Communications", zbyt wysoki cholesterol jest jednym z czynników ryzyka rozwoju komórek nowotworowych. Amerykańscy eksperci z Duke Cancer Institute, stwierdzili, że nadmiar złego cholesterolu LDL może przyczynić się do rozwoju nowotworu piersi i czerniaka.

Poza tym pacjenci onkologiczni z wysokim cholesterol mają mniejsze szanse na wyleczenie. Naukowcy swoje badania przeprowadzili na myszach oraz hodowlach komórkowych. Autorzy twierdzą, że cholesterol wspiera komórki nowotworowe i pobudza je do tworzenia przerzutów.

Większość nowotworowych komórek ginie w trakcie tworzenia przerzutu - to bardzo obciążający je proces. Nieliczne komórki rakowe, które nie zginą, mają zdolność do przezwyciężenia mechanizmu śmierci. Odkryliśmy, że cholesterol zasila tę zdolność – podsumował prof. Donald P. McDonnell z Duke University School of Medicine.

Według badaczy, w profilaktyce nowotworowej bardzo istotny jest odpowiedni sposób odżywiania. Eksperci z USA stwierdzili również, że mechanizm reakcji komórek rakowych na cholesterol może w przyszłości znaleźć zastosowanie w skutecznym leczeniu chorób nowotworowych.

Wyniki tej analizy, po raz kolejny pokazały, jak ważny dla naszego zdrowia jest prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić