Unikaj jak ognia. Zapycha tętnice, powoduje zapalenie żył

220

Żylaki nóg to wstydliwy problem dotykający sporą część społeczeństwa. Osoby uskarżające się na puchnięcie kończyn dolnych oraz pajączki zmuszone są nosić pończochy uciskowe lub przyjmować leki, w skrajnych przypadkach mogą nawet zostać skierowane na operację. Sprawdź, co warto jeść, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków.

Unikaj jak ognia. Zapycha tętnice, powoduje zapalenie żył
(Istock)

Produkty zalecane w profilaktyce żylaków

Przyczyn żylaków jest wiele, nasza dieta również ma wpływ na ukrwienie ciała i skłonności do pojawiania się żylaków nóg. Profilaktyka żylaków nakazuje, aby uważać na to, co się je, aby zminimalizować objawy bólu i obrzęku nóg. Nieodpowiednia dieta powoli wyniszcza serce i przyczynia się do wielu chorób układu krążenia, w tym powstawania żylaków.

Jedz 1-2 łyżeczki nasion lnu dziennie. Olej lniany jest bogaty w tłuszcze i pomaga w regeneracji skóry, w tym również wspomaga* leczenie żylaków*. Flawonoidy wzmacniają ściany żył i poprawiają ich elastyczność. Jedz więcej:

  • wiśni,
  • jagód,
  • malin,
  • gryki.

Są bogatym źródłem flawonoidów. Jako przekąski wybieraj owoce. Grejpfruty, pomarańcze czy mandarynki zawierają bioflawonoidy w białej skórce.

Żywność bogata w witaminy

Spożywaj więcej pokarmów, które zawierają witaminę E poprawiającą krążenie krwi. Najczęstszym powodem powstawania żylaków kończyn dolnych są problemy z krążeniem krwi i limfy w organizmie. Zielone warzywa są źródłem witaminy E.

Pij ziołową herbatę kilka razy dziennie, by zapobiec żylakom nóg. Wybieraj takie zioła jak krwawnik pospolity, korzeń bagnicy lub brzeczki piwnej. Dzięki nim wspomożesz leczenie pajączków.

Czego unikać?

Wyrzuć z diety fast foody i żywność przetworzoną. Unikaj tłuszczów nasyconych, uwodornionych i częściowo uwodornionych. Powodują, że krew krąży wolniej, a to doprowadza do zapalenia żył, które prowadzi do powstawania żylaków.

Zredukuj ilość zjadanej soli, która nie tylko podnosi ciśnienie krwi, ale także ma właściwości odwadniające, a więc niekorzystnie wpływa na kondycję żył.

Żylaki nóg nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz także powodują uczucie dyskomfortu. Towarzyszy im ból, obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Warto zatem zatroszczyć się o profilaktykę i wprowadzić kilka nowości do codziennego menu, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi nogami.

Zobacz też: Nie będzie śledztwa ws. kardynała Dziwisza. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski komentuje

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić