W Polsce uwielbiane. Niestety, to zabójstwo dla wątroby i trzustki

476

Większość z nas jest świadoma negatywnego wpływu nadmiernego spożycia alkoholu na naszą wątrobę. Jednak dietetycy ostrzegają, że nie tylko alkohol, ale również inne napoje mogą powodować stłuszczenie wątroby, a nawet jej marskość. Sprawdźmy, które produkty warto znacznie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu.

W Polsce uwielbiane. Niestety, to zabójstwo dla wątroby i trzustki
Regularne picie tłustego mleka może uszkodzić wątrobę (Licencjodawca, Alexander Udavihin)

Alkohol nie tylko systematycznie niszczy wątrobę, mózg, serce, nerki i trzustkę, ale również przyczynia się do magazynowania tłuszczu trzewnego, który otacza narządy wewnętrzne i zwiększa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy.

Spożywając piwo i kolorowe drinki, wprowadzamy do organizmu puste kalorie, które dodatkowo pobudzają nas do podjadania niezdrowych przekąsek bogatych w sól i tłuszcze. Pewnym zagrożeniem dla zdrowia stanowią także napoje gazowane i energetyki. Tego typu produkty są bogate w cukier, a nadmierne ich spożycie może prowadzić do rozwoju NAFLD (niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby).

Soki, wody owocowe, energetyki, a także niektóre izotoniki zawierają duże ilości cukru, co negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną i cukrową, układ trawienny oraz układ krążenia, a taki stan rzeczy podnosi poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Triki na pakowanie na wyjazd

Badania opublikowane w "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" wykazują, że żywność bogata w tłuszcze nasycone ma szkodliwy wpływ na wątrobę i trzustkę. Przykładowo, pełne mleko zawiera 4,5 grama tłuszczów nasyconych w jednej szklance, co stanowi 20 proc. dziennego zapotrzebowania.

Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tych organów, zaleca się zastąpienie pełnego mleka mlekiem chudym lub napojami roślinnymi. Warto więc zwrócić uwagę na produkty, które spożywamy codziennie, i rozważyć wprowadzenie zdrowszych zamienników do naszej diety.

Dr n. o. zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, w rozmowie z WP abcZdrowie, zaznacza, że tłuste mleko 3,2 proc. faktycznie składa się w 50 proc. z tłuszczu, ponieważ tyle energii pochodzi z tłuszczu. Dodatkowo wyjaśnia, że nie tylko pełnotłuste mleko jest szkodliwe dla wątroby, ale również tłuste żółte sery, sery pleśniowe, topione, śmietana i majonez mają podobny efekt.

Polacy uwielbiają mleko i nabiał

Mleko cieszy się w Polsce dużą popularnością, co przekłada się na jego rosnące spożycie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Polak konsumuje rocznie aż 225 litrów mleka. To oznacza, że mleko jest ważnym elementem codziennej diety wielu osób, mimo że jego nadmiar, zwłaszcza pełnotłustych wersji, może prowadzić do problemów zdrowotnych.

W trosce o prawidłowe funkcjonowanie wątroby i innych narządów oraz w celu uniknięcia poważnych komplikacji zdrowotnych powinniśmy nie tylko zrezygnować z omawianych produktów, ale również włączyć do diety odpowiednią ilość warzyw i owoców. Ważne jest także regularne uprawianie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, picie naparów ziołowych i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu poprzez picie wody.

Autor: MAWI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić