Wyniszcza jelita, wzmaga stany zapalne. Najgorsze, co możesz wybrać

87

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest stanem zapalnym jelit, który powoduje m.in. biegunkę, ból brzucha i anemię. Niektóre produkty spożywcze mogą powodować zaostrzenie tego rodzaju dolegliwości. Dowiedz się, o jakie chodzi.

Niektóre produkty mogą nasilać stany zapalne jelit
Niektóre produkty mogą nasilać stany zapalne jelit (Getty Images)

Choroba Leśniowskiego-Crohna to jeden z rodzajów nieswoistych zapaleń jelit. Cierpią na nią zazwyczaj osoby w przedziale wiekowym od 20. do 40. roku życia. Schorzenie to atakuje nie tylko jelita, ale także przełyk, żołądek i niekiedy ściany przewodu pokarmowego. Mimo tego, że w ostatnich latach medycyna poszła daleko do przodu, to przyczyny wystąpienia tej dolegliwości jelit nie są do końca wyjaśnione.

Symptomy choroby Leśniowskiego-Crohna przebiegają w różnych etapach. Są momenty, gdy objawy się nasilają i fazy, w których następuje ich złagodzenie. Pacjenci najczęściej skarżą się na boleści i skurcze w prawej części brzucha. Nierzadko towarzyszą im biegunki, wzdęcia, zbyt wysoka temperatura ciała, utrata wagi, zmęczenie, niedokrwistość, bak apetytu, pojawienie się krwi w stolcu oraz afty i owrzodzenia w jamie ustnej.

Objawy choroby mogą się nasilać z powodu niewłaściwego sposobu odżywiania. Pacjenci powinni wykluczyć ze swojego jadłospisu przede wszystkim napoje gazowane, alkoholowe i te na bazie kofeiny.

Niewskazane jest również jedzenie ziemniaków, grochu, brokułów, kalafiora, kapusty, fasoli, pikantnych i tłustych potraw oraz produktów zawierających sztuczny słodzik o nazwie sorbitol. W przypadku zdiagnozowania choroby, pacjent powinien ustalić z lekarzem lub dietetykiem dalsze wytyczne dotyczące swojego menu i bezwzględnie ich przestrzegać.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić