Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zaczyna się od pokrzywki na skórze. Dolegliwość częściej dotyka kobiety

2

Nadwrażliwość na słońce, potocznie nazywana alergią czy uczuleniem, to dolegliwość łatwa do zbagatelizowania lub pomylenia np. z oparzeniem słonecznym. Dowiedz się, jak ją rozpoznać i kiedy może się pojawić.

Uczulenie na słońce
Uczulenie na słońce (Getty Images)

Objawy alergii na słońce

Często występującym objawem nadwrażliwości na słońce jest pokrzywka. Rozwija się ona szybko od momentu kontaktu skóry ze słońcem i zazwyczaj znika po jego zaprzestaniu. Mogą pojawić się również czerwone bąble, które będą pokrywać odsłonięte obszary ciała.

Zobacz też: Nowy rodzaj alergii

Najczęściej osoby, u których wystąpiła alergia na słońce, skarżą się na wielopostaciowe osutki świetlne. Wówczas możemy zaobserwować, że skóra staje się pokryta pęcherzykami lub grudkami. Objawom tym towarzyszą również świąd, opuchlizna oraz zaczerwienienie. W niektórych przypadkach pojawia się również ból głowy, pogorszenie samopoczucia czy gorączka. Poprawę w przypadku nadwrażliwości na słońce zazwyczaj przynoszą zimne okłady, żele z dodatkiem aloesu, pianki z panthenolem czy maść z cynkiem. Niepokojące objawy warto jednak skonsultować z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia na własną rękę.

Czynniki zwiększające ryzyko alergii na słońce

Nadwrażliwość na słońce to inaczej fotodermatoza. Jest kilka czynników, które wpływają na jej rozwój. Po pierwsze po zimie organizm odczuwa niedobory melaniny, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Gdy wystawimy ciało na zbyt długą i intensywną ekspozycję na słońce, mogą pojawić się właśnie objawy przypominające alergię. Nadwrażliwość na słońce mogą też powodować niektóre leki, kosmetyki, perfumy, a nawet produkty spożywcze.

Ostrożność powinni zachować miłośnicy ziołowych, zdrowotnych naparów. Niektóre z roślin, np. dziurawiec czy miłorząb japoński mogą powodować niebezpieczną reakcję podczas kontaktu ze światłem słonecznym. Wysypka od słońca może również pojawić się u osób stosujących retinol – popularny składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych, kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję czy pacjentów leczonych lekami psychotropowymi lub antybiotykami.

Alergia na słońce pojawia się również w przebiegu niektórych chorób. Uważać na promienie słoneczne powinny osoby cierpiące na toczeń rumieniowaty układowy czy trądzik różowaty.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Korona Kielce jedzie do Gliwic. Vukovic: możemy uczynić święta barwniejszymi
Multimedalistka pobiegła w zawodach szkolnych. Film obiegł internet
Darmowa kawa w Żabce. "Zapraszamy wszystkich klientów"
Chiny jako alternatywa dla USA? "Musimy wziąć na siebie odpowiedzialność"
Nagle Messi podał nazwisko Lewego. Wymienił go w nietypowym gronie
Nagranie z muzeum ich pogrążyło. Wśród skazanych syn polityka i radny
Tragedia w Hamburgu. Nie żyje 15-latek. Siedmiu Syryjczyków w areszcie
Policja ostrzega. Tego nie wolno robić w lany poniedziałek
Pod ziemią czekała tajemnica. Historyczne odkrycie przy budowie UW
Sałatka warstwowa na Wielkanoc. Ten przepis to hit
Polacy, szykujcie się. Uderzą już 18 kwietnia
Kupiłeś te batony bezglutenowe? Te osoby nie powinny ich jeść
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić