Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zakazane po czterdziestce. Prowadzą do nadciśnienia, cukrzycy i zatoru

3

Nie zatrzymamy upływu czasu, ale możemy żyć tak, aby zachować sprawność, zdrowie i urodę na długie lata. Jakich produktów prowadzących do nadciśnienia, cukrzycy i zatoru należy się wystrzegać po czterdziestce? Sprawdź!

Zakazane po czterdziestce. Prowadzą do nadciśnienia, cukrzycy i zatoru
(East News)

Tłuszcze trans

Tłuszcze trans, sztucznie powstające w wyniku utwardzania olejów roślinnych mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ich spożycie może skutkować otyłością, cukrzycą, depresją, niepłodnością, rozwojem nowotworów i chorobami sercowo-naczyniowymi.

Znajdują się w margarynach i innych produktach tłuszczowych do smarowania pieczywa. Ponadto, występują w smażonym jedzeniu, we frytkach z fast foodów, w słonych paluszkach, chipsach, chrupkach i krakersach. Słodkie ciastka, ciasta, pączki i czekolada również mogą zawierać te niebezpieczne tłuszcze.

Sód

Nadmiar sodu może prowadzić do stanu hipernatremii. Efekty zbyt dużego spożycia tego pierwiastka to zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym jak np. nadciśnienie, a także problemy z gospodarką wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Może pojawiać się m.in. uczucie silnego pragnienia, mdłości, uczucie zmęczenia i senność, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy.

Podstawą jest umiar w dobowym spożyciu soli, która jest głównym źródłem sodu w diecie. Nie powinno się przekraczać w ciągu dnia zalecanej jednej płaskiej łyżeczki.

Cukier

Spożycie cukrów może powodować gwałtowne zmiany w organizmie, powodując szybki powrót uczucia głodu. Skutkiem może być zaburzone wydzielanie insuliny, a co za tym idzie, może dojść do rozwoju cukrzycy typu 2. Cukier niszczy także kolagen i elastynę, którym zawdzięczamy piękno skóry.

Główne źródła cukru, których powinno się unikać, to słodycze, ciasta, czekolady, lecz również jogurty, serki, soki i napoje, a także reklamowane jako zdrowe wody smakowe i płatki śniadaniowe.

Glutaminian sodu

Glutaminian sodu to popularna substancja wzmacniająca smak żywności, która może powodować wiele niekorzystnych dolegliwości. Niektórzy skarżą się na bóle i zawroty głowy, inni na problemy kardiologiczne. Może powodować także reakcje alergiczne.

Źródła glutaminianu sodu to m.in. produkty spożywcze typu instant, jak również gotowe dania do nabycia w słoikach, a także konserwy, pasztety, a nawet mieszanki przypraw do potraw.

Autor: KKG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić