Kamil S. Sikora| 

Zauważyłeś to na skórze? Uważaj, możesz być uczulony na komary

4

Komary potrafią skutecznie zepsuć miłe chwile spędzane na świeżym powietrzu. Są natarczywe, a ich ukąszenia bolesne i swędzące. U większości z nas nieprzyjemne objawy znikają jednak po kilku dniach, ale nie u osób z alergią. Jak rozpoznać, że jesteś uczulony na komary?

Zauważyłeś to na skórze? Uważaj, możesz być uczulony na komary
Catherine McQueen (Getty Images, Catherine McQueen)

Tzw. zespół Mosquito, czyli uczulenie na komary, to nic innego jak reakcja zapalna o podłożu alergicznym będąca skutkiem ukąszenia przez komara. Dochodzi do niej, gdy układ immunologiczny rozpoznaje cząsteczki białka zawarte w ślinie samicy komara jako obce i mobilizuje komórki odpornościowe do reakcji obronnej.

To z kolei doprowadza do zwiększenia poziomu histaminy, co rozszerza naczynia krwionośne, powoduje ból, obrzęk, świąd i rozwój bąbli na skórze. Objawy miejscowe mogą utrzymywać się nawet przed dwa tygodnie. Oprócz wyżej wymienionych objawów w miejscu ukąszenia możemy zauważyć rumień i nacieki ropne. Po ukąszeniu osoba uczulona może odczuwać niepokój, rozdrażnienie, pojawia się również gorączka, nudności i zawroty głowy. Reakcja alergiczna z roku na rok staje się coraz silniejsza.

W grupie osób szczególnie narażonych na rozwój alergii na komary są osoby zakażone wirusem EBV (przenoszony głównie przez ślinę, wywołuje mononukleozę zakaźną, czyli tzw. chorobę pocałunków) oraz pacjenci z zaburzeniami pracy układu immunologicznego.

W przypadku zauważenia silnej reakcji po ukąszeniu komara niezbędne jest przyjęcie leku antyhistaminowego. Miejsce ukąszenia można również posmarować antyhistaminową maścią.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić