Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Zauważyłeś to na skórze? Uważaj, możesz być uczulony na komary

4
Podziel się:

Komary potrafią skutecznie zepsuć miłe chwile spędzane na świeżym powietrzu. Są natarczywe, a ich ukąszenia bolesne i swędzące. U większości z nas nieprzyjemne objawy znikają jednak po kilku dniach, ale nie u osób z alergią. Jak rozpoznać, że jesteś uczulony na komary?

Zauważyłeś to na skórze? Uważaj, możesz być uczulony na komary
Catherine McQueen (Getty Images, Catherine McQueen)

Tzw. zespół Mosquito, czyli uczulenie na komary, to nic innego jak reakcja zapalna o podłożu alergicznym będąca skutkiem ukąszenia przez komara. Dochodzi do niej, gdy układ immunologiczny rozpoznaje cząsteczki białka zawarte w ślinie samicy komara jako obce i mobilizuje komórki odpornościowe do reakcji obronnej.

To z kolei doprowadza do zwiększenia poziomu histaminy, co rozszerza naczynia krwionośne, powoduje ból, obrzęk, świąd i rozwój bąbli na skórze. Objawy miejscowe mogą utrzymywać się nawet przed dwa tygodnie. Oprócz wyżej wymienionych objawów w miejscu ukąszenia możemy zauważyć rumień i nacieki ropne. Po ukąszeniu osoba uczulona może odczuwać niepokój, rozdrażnienie, pojawia się również gorączka, nudności i zawroty głowy. Reakcja alergiczna z roku na rok staje się coraz silniejsza.

W grupie osób szczególnie narażonych na rozwój alergii na komary są osoby zakażone wirusem EBV (przenoszony głównie przez ślinę, wywołuje mononukleozę zakaźną, czyli tzw. chorobę pocałunków) oraz pacjenci z zaburzeniami pracy układu immunologicznego.

W przypadku zauważenia silnej reakcji po ukąszeniu komara niezbędne jest przyjęcie leku antyhistaminowego. Miejsce ukąszenia można również posmarować antyhistaminową maścią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(4)
Gość
3 tyg. temu
Te psikawki sprayowe antykomarowe pomagają w.odpowiedniej ilości i czasie działaniu.moze jeszcze wchłanialność skóry jest tu indywidualizmem
Jola
3 tyg. temu
mutantom genetycznym mowie NIE!
Dr Moc
3 tyg. temu
W koncu ktos poruszyl ten temat.Czy oddawanie moczu na spulchniete babelki,tzn babelki sa babelkami,gdyz sa spulchniete...prawda...spowoduje zmniejszenie garaczki,wymiotow,nabrzmialosci skory czy uczucia dyskomfortu.
Grafcio
3 tyg. temu
Po tzw szczepionkach też są takie objawy ,na początku ,potem tylko gorzej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić