o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAM
|

Zbadali bałtyckie śledzie. Odkrycie jest szokujące

42
Podziel się

Tak jak wcześniej przypuszczali naukowcy, Bałtyk jest bardzo zanieczyszczony przez tworzywa sztuczne. Kolejne badania udowodniły, że co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź, pływający w Morzu Bałtyckim, ma w sobie mikroskopijne ilości plastiku. Co za tym idzie, jedzenie ryb z naszego morza może dostarczać toksyczne substancje do organizmu.

Śledzie to zdrowe ryby, które niestety mogą być zanieczyszczone
Śledzie to zdrowe ryby, które niestety mogą być zanieczyszczone (123RF)
bEsfadEB

O tym, że Morze Bałtyckie jest zanieczyszczone, nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać czy uświadamiać. Rybacy często skarżą się na reklamówki, plastikowe butelki lub kubki unoszące się nad powierzchnią wody. Jeszcze bardziej toksyczne dla naszego morza są mikroskopijne fragmenty tworzyw sztucznych, które występują w ściekach. Te substancje chemiczne przenikają do organizmów spożywanych przez nas ryb.

Naukowcy z Polski, Niemiec, Szwecji, Litwy i Estonii postanowili zbadać skalę zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego. Badania potwierdziły, że Bałtyk jest morzem silnie zatrutym przez tworzywa sztuczne.

bEsfadED

W Polsce, po zbadaniu 200 ryb żyjących w naszym morzu, okazało się, że co dwudziesty śledź i co dziesiąty dorsz zawiera mikroplastik. W przewodzie pokarmowym tych ryb znaleziono np. włókna i folie.

Jak się okazuje, w innych państwach przylegających do Bałtyku zanieczyszczenie jest jeszcze większe. Na przykład w Szwecji mikroplastik znaleziono w organizmach ¼ zbadanych śledzi.

bEsfadEJ

Ekspert w dziedzinie oceanografii dr hab. Barbara Urban-Malinga potwierdza, że mikroplastik, który zawiera m.in.: barwniki i ftalany, przez mięso ryb przenika do naszej tkanki mięśniowej. Ekspertka ostrzega również, że mikroskopijne fragmenty plastiku przenikają do naszego organizmu też przez picie wody z plastikowych butelek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsfadFe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
270970
3 miesiące temu
A co się stało z chemią która zalega na dnie Bałtyku setki tysięcy ton która się zaczęła uwalniać to jest główna przyczyna tych biednych ryb nikt z tym nic nie robi
Polak RP
3 miesiące temu
To sa efekty awarii "Czajki " w Warszawie i zatrucia Wisly przez Rafcia Trzaskowskiego i jego wspanialej świty z POKO i Lewicy.Teraz niech płaca odszkodowania za zatrucie Wisły,a co na to wspaniali zieloni,obrońcy przyrody i czystości natury w Polsce.
Mazda
4 miesiące temu
Ryby są skażone,i od razu jest wpięty artykuł co jeść żeby oczyścić organizm, czyli komu nabić kabzę
bEsfadFf
Jack0
4 miesiące temu
Jeżeli to pewna informacja to muszą ukarać tych wszystkich, którzy świadomie łowią takie ryby, potem produkują z nich konserwy lub zaprawy i sprzedają je w sklepach.Natychmiast wycofać to ze sklepów !!!Inaczej można to potraktować jako próbę pozbawienia życia potencjalnych klientów.
Ricoo
4 miesiące temu
I na jaką cholerę było obalać komunę , tam wszystko zawijano w szary papier pakowy. Mleko było w szklanych wymiennych butelkach , co prawda paru żydo- michników dostało po mordzie ale starszy Michnik nie pozwolił bratu krzywdy zrobić!! Nawet biskupowi tysiąclecia brat nie pozwolił zrobić krzywdy (towarzysz Andriej Wysznskij)
ron
4 miesiące temu
Z waszafki czajkowski co jakiś czas użyźnia Bałtyk.
Bałt
4 miesiące temu
Nie jest tajemnica że najbardziej zanieczyszczaja Bałtyk Ruscy ,Szwedzi ,Niemcy ,Norwegia i nie jest prawdą że Polska
Bałt
4 miesiące temu
Nie jest tajemnica że najbardziej zanieczyszczaja Bałtyk Ruscy ,Szwedzi ,Niemcy ,Norwegia i nie jest prawdą że Polska
Używaj
4 miesiące temu
tylko naturalnych foliowych woreczków.
polcia
4 miesiące temu
to prawda wszystko zatrute srednia zycia ponad 80 lat a kiedy nie było tyle zanieczyszczen bo nie było przemysłu srednia zycia była 60 a w sredniowieczu 40
GiC
4 miesiące temu
Jem w takim razie śledzie, ale co 20-ego odrzucę...stek bzdur powielanych coraz szerzej... Człowiek tak jak inne organizmy podlega EWOLUCJI i za 3-4 pokolenia będzie spokojnie mógł przyjąć te ilości "mikroplastików", a za 20 pokoleń pewnie się już może żywić tym plastikiem...
mówię wam
4 miesiące temu
Gdyby mój pradziadek wstał nagle z grobu i zjadł to czym się dzisiaj odżywiamy - natychmiast by umarł.
zal
4 miesiące temu
Kiedys to byli prawdziwi redaktorzy z prestizem i renomom.Dzisiaj to tacy niektorzy bajkopisarze.
bEsfadEX
Janek dlugi
4 miesiące temu
Napiszcie co jest nie szkodliwe bo ja wiem że na pewno nic nie jest zdrowe Co byśmy nie jedli to są wszędzie szkodliwe środki jak ;plasik , gmo, chemia i w dodatku zatrucie po Czarnobylu bo 1 gram plutonu rozkłada się dziesięć tysięcy lat , więc pokażcie mi co jest zdrowe
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić