Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Zbadali płuca pacjentów z długim COVID-em. Niepokojące odkrycie

55
Podziel się:

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przebadali osoby, które zmagały się z tzw. długim COVID-em. Testowani pacjenci nie potrzebowali hospitalizacji, jednak krótko po zakażeniu się koronawirusem doświadczali dotkliwych duszności. Okazało się, że coś ich łączy.

Zbadali płuca pacjentów z długim COVID-em. Niepokojące odkrycie
Po lewej stronie widać płuca osoby zdrowej. Po prawej – tej, która ma za sobą długi COVID (OXFORD UNIVERSITY)

Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego zwrócił się do 11 pacjentów. Do ich przebadania wykorzystano nowatorską metodę obrazowania płuc z wykorzystaniem ksenonu. Pozwala ona na lepsze uwydatnienie poszczególnych obszarów organu.

Długi COVID a konsekwencje dla płuc

Badanie miało na celu wykrycia nieprawidłowości w płucach pacjentów. Naukowcom zależało na wyłapaniu tych uszkodzeń spowodowanych zarażeniem koronawirusem, które nie zostały zarejestrowane w trakcie mniej szczegółowych badań.

Jak podaje BBC, w wyniku badań z wykorzystaniem ksenonu doszło do niepokojących ustaleń. Naukowcy odkryli, że osoby chorujące na długi COVID, które doświadczały na początku zakażenia ostrych duszności, nawet po pozornym wyzdrowieniu mają ukryte uszkodzenia płuc.

Zobacz także: Zobacz też: Rekordowa liczba zakażeń. Co powinien zrobić rząd? Prof. Pyrć komentuje

Jak dowodzą naukowcy, wyniki badań rzucają światło na przyczyny stanu zdrowia osób, u których wystąpił długi COVID. Takie osoby, nawet jeśli testy na obecność SARS-CoV-2 dają już wynik negatywny, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy wciąż doświadczają skutków ubocznych zarażenia koronawirusem. W tym – kłopotów z oddychaniem.

Naukowcy skupili się na grupie 11 osób, które nie potrzebowały hospitalizacji. Jednak według ustaleń BBC w toku badań przetestowano także 12 chorych przyjętych do szpitala, jednak nie borykających się z długim COVID-em oraz 13 zdrowych przedstawicieli "grupy kontrolnej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(55)
KILLTHEBILL
4 miesiące temu
No, jak peysy cos wymysla, to mucha nie siada.
KILLTHEBILL
4 miesiące temu
No, jak peysy cos wymysla, to mucha nie siada.
KILLTHEBILL
4 miesiące temu
No, jak peysy cos wymysla, to mucha nie siada.
KILLTHEBILL
4 miesiące temu
No, jak peysy cos wymysla, to mucha nie siada.
widzialem
4 miesiące temu
strasznie sie dusilem jak zajaralem ten afganski towar kaszle i kaszle to covid?
Ewa
4 miesiące temu
Potwierdzam, mam pierwszy raz objawy duszności, ciężko mi wziąć głębszy oddech, mecze się już kolejny miesiąc. Nigdy tak po żadnej chorobie nie miałam dopiero w tym roku po jakiejś chorobie z kaszle w tle (nie wiem czy to covid ponieważ nikt nie zlecił mi testu). Jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza kiedy uprawiam sport zwłaszcza kiedy biegam. Jest to okropne uczucie i nikomu nie życzę tego. Mam nadzieję że to minie.
grzechotnik
4 miesiące temu
Nie wiem jak to dyplomatycznie napisać, że grupa kilkunastu osób nie jest reprezentatywna do wyciągania jakichkolwiek wniosków w przypadku obojętnie jakiej choroby i patologii.
Badacz
4 miesiące temu
A nie napisaliście w tytule "niezaszczepieni". Czyli zaszczepieni ozdrowieńcy?
Pozdro
4 miesiące temu
Tytuł powinien brzmieć. Wraz z Sorosem i Big Pharma zdecydowaliśmy, że dalej będziemy straszyć ludzi jakimś celebrytą. Stawiamy na pewne przypadki gdzie wirus 'wyjada' płuca. Zdjęcia mogą być też po następstwach grypy.. w sumie kto się zorientuje. Teraz mamy jedną wspólną chorobę inne nas nie interesują. Narracja musi się zgadzać! A nowotwory to teraz w sumie nie są na topie więc one nie niszczą płuc chociaż w sumie to są teraz większością w zgonach - przepraszam nie jestem medykiem, nie wypowiadam się, przeciwnie jak nasz minister zdrowia.
Rewcvb
4 miesiące temu
Długi czy krótki nieważne, ważne że 10 dawek dobry klient przyjmie
Mlody
4 miesiące temu
Potwierdzam, jestem tego przykładem, w czasie choroby miałem ostry kaszel podczas którego bardzo piekły mnie płuca , teraz mam duszności i problemy z oddychaniem nawet po lekkim wysiłku
komornik
4 miesiące temu
a jak ktoś ma "krótkiego" to jest lepiej?
kasarządzi
4 miesiące temu
PÓKI CO ... koncerny zawsze blokują wszelkie badania mogące zagrozić ich interesom lub korumpują biorących udział w nich naukowców
obiektywny
4 miesiące temu
Cały czas jesteśmy zasypywani informacjami o tym że Sądy karają koncerny za korumpowanie lekarzy , ekspertów i instytucji . Obowiązuje od zawsze zasada ''leczyć lecz nie doleczyć'' by ... mamona płynęła . Po dwóch latach już wiemy że skuteczność preparatów niby 90 procent to manipulacje ''ekspertów . Preparaty są przyczyną WZROSTU zakażeń ale jednak powodują łagodniejszy przebieg choroby i ilość zgonów drastycznie spada . To sukces tylko że .. zaszczepieni zaczęli chorować na choroby nie związane z covidem i tu ilość zgonów drastycznie wzrosła .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić