Zbadali płuca pacjentów z długim COVID-em. Niepokojące odkrycie

169

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przebadali osoby, które zmagały się z tzw. długim COVID-em. Testowani pacjenci nie potrzebowali hospitalizacji, jednak krótko po zakażeniu się koronawirusem doświadczali dotkliwych duszności. Okazało się, że coś ich łączy.

Zbadali płuca pacjentów z długim COVID-em. Niepokojące odkrycie
Po lewej stronie widać płuca osoby zdrowej. Po prawej – tej, która ma za sobą długi COVID (OXFORD UNIVERSITY)

Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego zwrócił się do 11 pacjentów. Do ich przebadania wykorzystano nowatorską metodę obrazowania płuc z wykorzystaniem ksenonu. Pozwala ona na lepsze uwydatnienie poszczególnych obszarów organu.

Długi COVID a konsekwencje dla płuc

Badanie miało na celu wykrycia nieprawidłowości w płucach pacjentów. Naukowcom zależało na wyłapaniu tych uszkodzeń spowodowanych zarażeniem koronawirusem, które nie zostały zarejestrowane w trakcie mniej szczegółowych badań.

Jak podaje BBC, w wyniku badań z wykorzystaniem ksenonu doszło do niepokojących ustaleń. Naukowcy odkryli, że osoby chorujące na długi COVID, które doświadczały na początku zakażenia ostrych duszności, nawet po pozornym wyzdrowieniu mają ukryte uszkodzenia płuc.

Zobacz także: Zobacz też: Rekordowa liczba zakażeń. Co powinien zrobić rząd? Prof. Pyrć komentuje

Jak dowodzą naukowcy, wyniki badań rzucają światło na przyczyny stanu zdrowia osób, u których wystąpił długi COVID. Takie osoby, nawet jeśli testy na obecność SARS-CoV-2 dają już wynik negatywny, przez wiele tygodni, a nawet miesięcy wciąż doświadczają skutków ubocznych zarażenia koronawirusem. W tym – kłopotów z oddychaniem.

Naukowcy skupili się na grupie 11 osób, które nie potrzebowały hospitalizacji. Jednak według ustaleń BBC w toku badań przetestowano także 12 chorych przyjętych do szpitala, jednak nie borykających się z długim COVID-em oraz 13 zdrowych przedstawicieli "grupy kontrolnej".

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić