Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Zbierz i ukiś. Są hitem, rosną na bardzo popularnym w Polsce drzewie

2

Mogłoby się wydawać, że o rodzajach kiszonek i ich zdrowotnych właściwościach powiedziano już wszystko. I kiedy już wydawało się, że nic nowego już w naszych okolicznościach przyrody na ten temat nie wymyślimy, pojawiają się kiszonki z kwiatów klonu.

Zbierz i ukiś. Są hitem, rosną na bardzo popularnym w Polsce drzewie
Kwiaty klonu mogą być wykorzystane do kiszonek (Getty Images, SBKW7)

Kiszonka z klonu

Klon zwyczajny jest jednym z najpospolitszych drzew — występuje gęsto na terenie całej Polski. Warto tę wiedzę wykorzystać kulinarnie!

Kwiaty klonu można zbierać od początku kwietnia do końca maja. Mają delikatny, słodkawy smak i szereg właściwości: od oczyszczających i antyseptycznych, poprzez przeciwzapalne i bakteriobójcze, aż po tonizujące i moczopędne. Można je jeść nawet na surowo, choć ukiszone zdecydowanie bardziej cieszą podniebienia.

Autorka bloga "Trochę inna cukiernia" zasugerowała, by zbierać jego kwiaty bez zawiązków liści, po czym układać je ciasno w słoiku razem z solanką (litr wody na łyżkę soli) i ulubionymi przyprawami.

W tradycyjnym procesie kiszenia zazwyczaj używa się czosnku, kopru, gorczycy i chrzanu, ogranicza nas jednak tylko wyobraźnia — autorka bloga przyznała, że jej ulubioną kombinacją do kiszenia kwiatów klonu jest papryczka chilli, imbir i czosnek.

Po kilkunastu lub kilkudziesięciu dniach kiszenia — koniecznie w suchym i ciemnym miejscu — kwiaty klonu będą aromatyczne i gotowe do spożycia.

Domowa herbata z kwiatów klonu

Tym, którzy nie mają cierpliwości lub czasu, może wystarczyć — jako wstęp — domowa herbata z klonu.

Przygotowuje się ją błyskawicznie: wystarczą cztery kwiatostany klonu pospolitego, dwie szklanki wody i (opcjonalnie) dowolny słodzik. Perfekcyjnie będzie pasował syrop klonowy, pozyskiwany z soku tego samego drzewa. To naturalny zamiennik cukru, będący jednocześnie produktem obfitującym w witaminy, cynk, magnez, potas, żelazo, wapń, antyoksydanty, alkaloidy, lipidy, garbniki, saponiny i kwasy organiczne.

Uzbierane kwiaty należy zalać wrzątkiem i parzyć kilka minut pod przykryciem. Po zaparzeniu wystarczy odcedzić i posłodzić. Smacznego!

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić