Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Zimne stopy mogą być objawem groźnej choroby. Nie lekceważ

15

Gdy temperatury spadają, wielu z nas skarży się na zimne stopy i jest to najczęściej naturalny objaw związany np. z wychłodzeniem kończyn dolnych. Co innego, gdy uczucie to towarzyszy nam przez dłuższy czas – bez względu na porę roku. Wówczas objaw ten wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. O czym może świadczyć?

Zimne stopy mogą być objawem groźnej choroby. Nie lekceważ
Zimne stopy mogą zwiastować chorobę (Getty Images, Predrag Popovski)

Zimna stopy a niedobór żelaza

Gdy we krwi brakuje cennego pierwiastka jakim jest żelazo, do tkanek dociera mniej dotleniona krew. To powoduje, że zarówno nasze stopy, jak i dłonie stają się wręcz lodowate. Należy pamiętać, że anemia to bardzo groźny stan, który może doprowadzić nawet do niewydolności serca.

Aby upewnić się, że poziom żelaza w naszym organizmie jest na właściwym poziomie, należy wykonać badania krwi. Jeśli mamy anemię, lekarz na pewno zaleci odpowiednią suplementację, dzięki której pożegnamy się z problemem zimnych stóp.

Wirusowa infekcja a uczucie zimna

Zimne stopy mogą towarzyszyć również infekcjom wirusowym. W tym przypadku często towarzyszą im dreszcze i osłabienie organizmu. W tym przypadku wystarczające będzie ich ogrzanie – załóż ciepłe skarpety, otul się kocem i połóż się do łóżka. Postaw na odpoczynek, który zregeneruje cały organizm. Przydać się mogą również rozgrzewające napoje, takie jak np. herbata z miodem, imbirem i cytryną.

Zimne stopy w przebiegu zakrzepicy

Zakrzepica to choroba, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Do głównych czynników rozwoju zakrzepicy należą m.in.: wiek, nadwaga i otyłość, długotrwałe unieruchomienie kończyny dolnej, ciąża i połóg, wysoka gorączka, odwodnienie, zakrzepica u członków rodziny, urazy.

To choroba, która może nie dawać żadnych charakterystycznych przez wiele lat, ale tworzące się zakrzepy utrudniają swobodne krążenie krwi. To sprawia, że możemy odczuwać mrowienie, drętwienie, a także wrażenie zimnych stóp.

Objaw niedoczynności tarczycy

Zimno odczuwane w stopach i dłoniach, którego nie można zniwelować, to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy. Jest to spowodowane hormonalnymi zmianami toczącymi się w organizmie. Lodowatym kończynom może też towarzyszyć uczucie zmęczenia, rozkojarzenie czy przybieranie na wadze.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić