Kamil S. Sikora| 

Zmienia struktury w mózgu. Najgorszy napój, jaki możesz pić

197

Jak wynika z najnowszych badań, niektóre produkty mogą wpływać niekorzystnie na pracę naszego mózgu i przyczyniać się do rosnącego ryzyka udaru lub demencji. Można do nich zaliczyć popularne napoje, po które wielu z nas sięga regularnie. Jakie artykuły spożywcze powinny zniknąć z twojego codziennego menu?

Zmienia struktury w mózgu. Najgorszy napój, jaki możesz pić
Napoje gazowane, alkohol i napoje słodzone fatalnie wpływają na mózg (Getty Images, 2022 Getty Images)

Alkohol

Jak się okazuje, trunki zawierające procenty wyniszczają nie tylko naszą wątrobę i serce, ale także mózg. Regularne sięganie po alkohol zaburza prawidłową pracę układu ośrodkowego, czego efektem jest utrata pamięci i problem z logicznym myśleniem.

Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Nature", regularne sięganie po napoje alkoholowe wpływa na istotę białą obecną z mózgu, która odgrywa znacząca role w procesie uczenia się. Alkohol zmienia również strukturę istoty szarej, zabijając jednocześnie szare komórki. Ma to negatywny wpływ na inteligencję, przetwarzanie informacji i bodźców zewnętrznych z naszego otoczenia.

Napoje gazowane

Wyniki badań zamieszczone na łamach "Alzheimer's & Dementia" potwierdzają, że regularne picie jednego napoju gazowanego w ciągu dnia przyczynia się do zmniejszenia objętości mózgu. Poza tym wywołuje zaburzenia pamięci epizodycznej, dotyczącej wydarzeń z przeszłości. Uszkadza także hipokamp, czyli część mózgu odpowiadającą za orientację przestrzenną i proces uczenia się.

Jak wynika z analizy, mózg osoby spożywające przynajmniej jeden słodzony gazowany napój dziennie, starzeje się o ok. 6 lat szybciej, w porównaniu to tych, którzy stronią od tego rodzaju trunków. Z kolei spożywanie więcej niż jednego napoju gazowanego w ciągu dnia postarza mózg aż o 11 lat.

Napoje dietetyczne

Te dietetyczne produkty są powszechnie uważana za zdrowszy zamiennik napojów zawierających cukier. Niestety sztuczne słodziki również mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu.

Badania naukowe, które opublikowano w "Stroke" wykazały, że stała obecność napojów dietetycznych w codziennym jadłospisie trzykrotnie podnosi ryzyko rozwoju demencji i udaru mózgu, w porównaniu do osób, które ich nie piją.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić