Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

Znak Franka na uchu. Ostrzega o miażdżycy i zbliżającym się zawale

81
Podziel się:

Gdy w naszym ciele toczy się stan chorobowy, organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Niestety, często są one na tyle subtelne lub mało charakterystyczne, że po prostu je ignorujemy. Jeden z takich objawów może pojawić się na uchu. To znak Franka, który ostrzega o zawale i miażdżycy. Jak go rozpoznać?

Znak Franka na uchu. Ostrzega o miażdżycy i zbliżającym się zawale
Znak Franka na uchu ostrzega przed zawałem serca (Licencjodawca, binabina)

Nie bez powodu miażdżyca, potocznie arterioskleroza, jest nazywana chorobą wieloczynnikową. Na jej rozwój ma wpływ bowiem nie jeden a kilka czynników tzw. ryzyka. Należą do nich przede wszystkim: nieleczone nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, brak aktywności fizycznej, nadmierny stres, niezdrowa dieta, palenie tytoniu, obciążający wywiad rodzinny oraz otyłość brzuszna oraz wysoki poziom cholesterolu.

Nie znaczy to jednak, że cholesterol jest nam całkowicie zbędny. Wręcz przeciwnie – bierze on udział w produkcji hormonów, procesie trawienia czy wchłaniania witaminy D. Ale jego zbyt duża ilość osadza się na ścianach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej. To z kolei sprawia, że nasze naczynia krwionośne zaczynają być znacznie sztywniejsze i węższe. Tak rozwija się miażdżyca. Nieleczona choroba może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań, m.in. amputacji kończyn, udaru mózgu czy zawału serca.

Szacuje się, że co roku w Polsce aż 90 tys. osób doświadcza zawału serca. I chociaż dotyczy on znacznie częściej mężczyzn, to lekarze potwierdzają, że liczba kobiet doświadczających zawału stale wzrasta. Aby dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka, wystarczy uważnie przyjrzeć się swoim uszom i sprawdzić, czy masz znak Franka.

W roku 1973 lekarz Sanders T. Frank zaobserwował, że jego pacjenci, którzy na ucho mieli nietypową zmarszczkę, mieli też wyższe ryzyko wystąpienia miażdżycy, której bezpośrednim powikłaniem jest właśnie zawał serca. Jego obserwacje potwierdzili naukowcy w kolejnych badaniach. Zauważono, że większość osób, u których nastąpił zgon z powodu chorób układu krążenia, miało charakterystyczną bruzdę na uchu, nazwaną przez badaczy właśnie znakiem Franka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(81)
Janosik
2 miesiące temu
Artykuł dno. "autor" pyta "jak ją rozpoznać?" To my mamy odpowiedzieć? Bo odpowiedzi brak. Już dawno zeszliście na psy ale ostatnio zatrudniacie wakacyjnych bajkopisarzy a to już wasza klęska
Kajtek
2 miesiące temu
Jak ludzie uwierzyli w cowid to teraz już w każdą bzdurę uwierzą . Ja czytałem że jak się ma zmarszczkę na prawym pośladku to życie będzie trwało minimum 120 lat
Hej...
2 miesiące temu
A na czole? Co oznacza zmarszczka na czole?
Sevr
2 miesiące temu
Beznadziejny artykuł i reklamy wokół.
Gerald
2 miesiące temu
Zmarnowałem 2 minuty z życiorysu, bo nie widzę żadnej zmarszczki na zdjęciu, a to było chyba celem artykułu. Piszą to mierni licealiści?
piotr
2 miesiące temu
Ja mam całe uszy pomarszczone. To która to?
piotr
2 miesiące temu
To był laryngolog?
rhud
2 miesiące temu
bełkot, szkoda czasu
Hftyhgghg
2 miesiące temu
Artykuł totalne dno.
Ok.
2 miesiące temu
Gdzie ta zmarszczka? Piszecie o tym, że jest "charakterystyczna", ale nie piszecie dlaczego i jak ją rozpoznać. Artykuł bez sensu i napisany tylko po to, by zgarnąć kasę
A już ci
2 miesiące temu
Geniusze co by zrobili bez nich w szpitalach😭
Jur
2 miesiące temu
jo mom jednom zmarszczkę na doopie - co to oznacza?
ibuhhhahah
2 miesiące temu
czy to jest zmarszczka Freda xD
Pobożny
2 miesiące temu
O jakom zmarszczkie chodzi?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić