Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zwiększa ryzyko chorób płuc, wyniszcza mózg. Nie istnieje bezpieczna dawka

3

Bezpieczna dawka nie istnieje i nawet sporadyczne sięganie po napoje wysokoprocentowe wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Dowiedz się, jak picie alkoholu wpływa na poszczególne narządy w twoim organizmie.

Nawet niewielka dawka alkoholu wpływa szkodliwie na zdrowie
Nawet niewielka dawka alkoholu wpływa szkodliwie na zdrowie (Getty Images)

Wątroba

Wątroba to jeden z największych organów, pełniący bardzo istotną funkcję w naszym ciele. Jedną z nich jest rozkładanie i usuwanie toksyn z organizmu, w tym alkoholu. Żeby pozbyć się jednej jednostki alkoholu, wątroba potrzebuje godziny. Dlatego wypicie więcej niż 8 jednostek podczas wieczornej imprezy najczęściej powoduje kaca następnego dnia. Częste picie większych ilości alkoholu na dłuższą metę prowadzi m.in. do stłuszczeniowej choroby wątroby lub marskości wątroby. Do symptomów występujących przy chorobach wątroby można zaliczyć: wymioty, bóle głowy, nudności, biegunkę, swędzenie skóry, obrzęk nóg, żółtaczkę i krwawienie z jelit.

Serce

Alkohol obecny w naszym organizmie podnosi ciśnienie krwi, obciąża serce i w rezultacie może doprowadzić do zawału. Regularne sięganie po duże ilości alkoholu zaburza pracę i budowę mięśnia sercowego, co niekiedy powoduje osłabienie czynności skurczowejlub niewydolność serca. Tego rodzaju problemy zdrowotne mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Płuca

Chociaż alkohol nie wpływa bezpośrednio na kondycję płuc, to jednak nadmierne picie obniża naszą odporność. Wówczas jesteśmy bardziej podatni na choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie gardła, oskrzeli i płuc.

Układ pokarmowy

Alkohol powoduje też dolegliwości ze strony układu trawiennego. Może pojawić się biegunka, problemy z oddawaniem stolca, wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu. Skutkiem regularnego picia może być również uszkodzenie jelit, co w rezultacie prowadzi do niedożywienia. Do innych schorzeń układu pokarmowego związanych z piciem alkoholu można zaliczyć refluks żołądkowy lub zgagę.

Mózg

Alkohol wpływa również niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Kilka mocnych drinków powoduje problemy z komunikacją między mózgiem a ciałem. Dlatego osoby, które wypiły za dużo, często nie mogą się wysłowić, tracą równowagę, mają trudności w podejmowaniu decyzji lub nie radzą sobie z emocjami. Alkohol nierzadko wywołuję agresję, złość, lęk, a w dalszej perspektywie stany depresyjne.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 13.12.2024 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Coraz więcej ofiar śmiertelnych. Polska w czołówce rankingu
Nie będzie premii na święta w Manchesterze United. Wpadł na inny pomysł
Tusk nie pozostawia złudzeń. Za ataki z farbą i gaśnicą grozić będą surowe kary
Klamka zapadła. TVP będzie musiało przeprosić WOŚP
Ujawnił zdradę żony na Instagramie. Możesz go pamiętać z polskich boisk
Polacy poznali rywali w walce o mundial. "Brak awansu byłby olbrzymią katastrofą"
Unia zaostrza kary za wykorzystywanie seksualne dzieci. Polska czeka na to prawo
Pożar na Złotej w Warszawie. Nieoficjalna przyczyna jest znana
Alarmy bombowe paraliżują szkoły na Mazowszu. Zgłoszenia spływają kaskadowo
Nie żyje Mieczysław Pietruski. Był legendą TVP i Polskiego Radia
Komisarz UE nie ma złudzeń. "Nie jesteśmy przygotowani na atak"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić