Zwiększa ryzyko raka piersi i tarczycy. Wielu z nas tak robi przed snem

93

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba osób, u których rozwijają się nowotwory tarczycy wzrosła. Co ciekawe, według najnowszych badań, to właśnie ekspozycja na światło w nocy, może mieć wpływ na wzrost zachorowań na raka tarczycy.

Nocna ekspozycja na światło może mieć związek z rakiem tarczycy
Nocna ekspozycja na światło może mieć związek z rakiem tarczycy (Getty Images)

Naukowcy twierdzą, że ekspozycja na światło w nocy (np. emitowane przez telewizory, monitory komputerów czy ekrany smartfonów) może być bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia niż uważano do tej pory. W czasopiśmie ''Cancer'' wydawanym przez American Cancer Society opublikowano badania, według których ekspozycja na światło w nocy zwiększa ryzyko rozwoju raka tarczycy.

Wyniki wcześniejszych badań powiązały ją z ryzykiem wystąpienia nowotworu piersi. Nowotwory tarczycy i piersi mogą mieć wspólny mechanizm powstawania, który jest uzależniony od hormonów. A światło używane w nocy może zakłócać zegar biologiczny organizmu człowieka.

Biorąc pod uwagę dobrze ugruntowane dowody, potwierdzające rolę ekspozycji na światło w nocy i zaburzeń dobowych, mamy nadzieję, że nasze badanie zmotywuje naukowców do dalszego badania związku między światłem w nocy a rakiem i innymi chorobami – powiedział kierownik badań Qian Xiao.

Żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka tarczycy należy przede wszystkim ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu, słodkich napojów gazowanych, produktów zawierających znaczne ilości tłuszczów trans oraz palenie papierosów.

Należy również zrezygnować z oglądania telewizji w sypialni i ograniczyć używanie smartfona przed snem. Niezwykle ważne są także regularne badania, szczególnie jeśli w naszej rodzinie były przypadki zachorowań na raka. Poza tym należy stosować odpowiednią dietę i być aktywnym fizycznie.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić