Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

1000 lat temu wybuchł wulkan. Eksplozja była tak silna, że zabiła bogów

6
Podziel się:

Eksperci mają dowody, że Ragnarök to opis prawdziwych wydarzeń.

1000 lat temu wybuchł wulkan. Eksplozja była tak silna, że zabiła bogów
(Pixabay.com, skeeze)

Naukowcy sprawdzili lodowe bryły na Grenlandii. To pozostałości po największej erupcji wulkanicznej w historii Islandii. 1000 lat temu wybuchł na wyspie wulkan Eldgjá wyrzucając z siebie 20 tys. metrów sześciennych lawy – informuje science alert. Było to chwilę po tym, jak na wyspie osiedlili się Wikingowie i Celtowie.

*Według naukowców z Uniwersytetu Cambridge, erupcja wulkanu rozpoczęła się w 939 roku i trwała do jesieni 940 roku. *20 lat później powstała Völuspá, czyli przepowiedni wieszczki. Poemat jest podstawą mitologii nordyckiej.

*Wybuch zainspirował do opisania Ragnaröku. *To historia przedstawiająca walkę, która odbędzie się pomiędzy bogami a olbrzymami pod wodzą Lokiego. W wyniku starć boską siedzibę Asgard strawi ogień, a Ziemię zaleje wielkie morze. Ostatecznie z wody wyłoni się nowy świat i nastąpi era bez przemocy i wojen.

Według ekspertów wybuch wulkanu był tak straszny, że mógł przyczynić się do końca nordyckich bogów w umysłach średniowiecznych Skandynawów. Erupcja wulkanu była wykorzystana do chrystianizacji wyspy. Sugerowano, że tak właśnie wygląda zmierzch Thora, Odyna i innych bogów.

*Wybuch wulkanu potwierdzają także zapiski w innych krajach. *Kronikarze pisali wtedy o niezwykłej mgle, surowej zimie, zimnym lecie i fatalnych zbiorach. Dokumenty z Niemiec, Iraku i Chin wskazują na głód i suszę, które prawdopodobnie były spowodowane unoszącym się pyłem wulkanicznym.

Zobacz także: Zobacz także: Street art prosto z Reykjavíku

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Aktaga
4 lata temu
Wybił wszystkich bogów a na ich miejsce wstawili boga kościoła katolickiego w jego to własnie imieniu mordowano i gwałcono dzieci i ich rodziców, czy aby ten bóg jest bogiem dobra? Czy któryś z katolików się zastanowił jakiego boga wspiera chodząc do kościoła? Jeśli nawet i ten bóg jest to jak się wytlumaczą na sądzie ostatecznym że wspierali fałszywego boga ?
kopter
4 lata temu
Bardzo czytelny i prosty w obsłudze. Taki jest podatnik info. Goraco polecam !
Karina
4 lata temu
Jak już podatnik info zapamięta Twoje dane w swojej bazie, to rozliczenie PITu zajmuje jeszcze mniej czasu.
elf
4 lata temu
kto ten artykuł napisał ? eksplozja zabiła bogów? ragnarok był opisem prawdziwych wydarzeń? czy inspiracją? z tytułu i wstępu wynika jedno, a z rozwinięta artykułu drugie... widać redaktorzy nie mają już o czym pisać i piszą głupoty.
gsagasg
4 lata temu
Nagłówek jak zawsze zaje&sty. Nie ma prawie nic wspólnego z artykułem. Ludzie wejdą bo myślą że teraz coś wybuchło a wejdziesz, wyświetlisz reklamy i dowiesz się że było to 1000 lat temu. No żałośni jesteście.
VATykan Mafia
4 lata temu
lepsze od biblii ponieważ bardziej ludzkie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić