Afganistan. Szokujące nagranie. Rozwścieczony tłum ukamienował kobietę

355

Mieszkańcy Afganistanu są oburzeni nagraniem, które pojawiło się w sieci. Widać na nim, jak grupa wściekłych mężczyzn dokonuje ukamienowania kobiety. Głos zabrał rzecznik prezydenta Afganistanu, wyrażając "całkowity szok i smutek".

Mężczyźni w Afganistanie ukamienowali kobietę.
Mężczyźni w Afganistanie ukamienowali kobietę. (Youtube.com)

Nagranie zszokowało Afgańczyków. Krótki klip przedstawia kilkudziesięciu mężczyzn, którzy z dużą siłą ciskają kamieniami w stronę leżącej w płytkim dole kobiety. Oprawcy krzyczą "Allahu akbar!" (Allah jest największy), nie reagując na okrzyki bólu i płacz ofiary.

Oskarżenia padają pod adresem talibów. Ugrupowanie islamistyczne winą za zbrodnię obarcza rzecznik Aszrafa Ghaniego, prezydenta Afganistanu.

Jestem całkowicie zszokowany i zasmucony po obejrzeniu klipu na Twitterze, na którym grupa talibów ukamienowała niewinną kobietę. Okrucieństwo, jakiego talibowie dopuszczają się w imię islamu, jest zbrodnią przeciwko ludzkości – powiedział rzecznik prezydenta.

Zobacz też: Buddyjski Afganistan. Historia, którą talibowie chcieli wymazać

Afganistan wstrząśnięty ukamienowaniem

Talibowie twierdzą, że to stare nagranie, pochodzące z 2015 roku. Znana afgańska aktywistka Laila Haidari zapewnia tymczasem, że nie mają racji. Podkreśla, że nagranie zostało zarejestrowane kilka dni temu w prowincji Ghor.

Wyraźnie tutaj widać to, jak intensywna jest ich przemoc, jak i to, co mogą zrobić kobietom w sytuacji braku praworządności. Musimy się zastanowić, jak możemy się przeciwstawić nadchodzącemu horrorowi – powiedziała aktywistka.

Wczoraj ukamienowali kobietę w Ghor, a jutro takie rzeczy mogą się dziać w USA – stwierdziła inna aktywistka, Farangies Shah.

Kamieniowanie a konstytucja Afganistanu

Nagraniem zainteresowała się już afgańska Niezależna Komisja Praw Człowieka. Ma ona sprawdzić, kiedy dokładnie zarejestrowano klip.

Ukamienowanie jest niezgodne z konstytucją Afganistanu, ale talibowie stosują je jako fermę kary. Po przejęciu władzy w Afganistanie w 1996 roku talibowie często zabijali cudzołożników poprzez ukamienowanie lub rozstrzelanie. Rzecznik ugrupowania Zabihullah Mudżahid broni tej formy kary i podkreśla, że „żaden muzułmanin nie powinien jej odrzucać”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić