o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Ataki na policję w internecie. Komenda Główna zapowiada pozwy wobec autorów

37
Podziel się

Po wprowadzeniu obostrzeń związanych z koronawirusem, polska policja musiała zmierzyć się z falą krytyki w internecie. Niektóre z wpisów przekraczały jednak granice dobrego smaku - oraz prawa. Komenda Główna Policji zapowiada pozwy wobec ich autorów.

Ataki na policję w internecie. Komenda Główna zapowiada pozwy wobec autorów
(PAP)
bEqnzMjp

Odkąd na początku kwietnia wprowadzono ostre restrykcje związane z epidemią koronawirusa, wobec polskiej policji pojawiło się wiele krytycznych komentarzy w internecie. Oprócz zwykłej krytyki, pojawiało się wiele obelg, a niektórzy internauci zamieszczali też np. zdjęcia policjantów i ich rodzin oraz kierowali wobec nich groźby karalne. Wobec autorów najbardziej nienawistnych wpisów zostaną teraz złożone zarzuty do prokuratury.

Nie może być pobłażania dla osób, które targane osobistymi pobudkami kierują wobec policjantów, ich rodzin i bliskich bezprawne groźby czy też próby zastraszenia. Z tym niestety mamy obecnie do czynienia, a za dowód służą setki zabezpieczonych wpisów i komentarzy umieszczanych w sieci - pisze na stronie Komendy Głównej Policji, rzecznik Mariusz Ciarka.

Przykładów takich wpisów jest wiele. Jeden z użytkowników Facebooka pisał: "To te kur... policyjne co się do mnie pruły (...) zapamiętajcie ich mordy i ich rodzin bo niedługo my ich będziemy napier... znajdziemy was wszędzie". Do posta dołączone były zdjęcia czterech funkcjonariuszy.

bEqnzMjr

Zobacz także: Za piratem do lasu. Nagranie policyjnego pościgu

Zakaz wchodzenia do lasów

Falę niechęci wobec policji wywołały wprowadzone od początku kwietnia restrykcje, które zakazywały m.in. wchodzenia do parków i lasów i dłuższych spacerów. Wobec bezzasadności tych obostrzeń protestował m.in Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Właściwie każde wyjście z domu musiało być umotywowane "życiową koniecznością". Przepis ten jest jednak na tyle wieloznaczny, że nieraz dochodziło do kuriozalnych sytuacji, jak np. w przypadku rowerzysty, który za jazdę na rowerze po bulwarze w Krakowie, otrzymał grzywnę w wysokości 12 tysięcy złotych.

bEqnzMjx

W tym samym czasie na ośmiu policjantów, którzy urządzili grilla nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu nałożono tylko 500 zł kary Tego rodzaju przypadki były odczytane, jako dowód, że w społeczeństwie "są równi i równiejsi".

Sama policja twierdzi, że działała z umiarem i nie nakładała zbyt wielu ostrych kar. Odmiennego zdania było jednak wielu obywateli. Sprawę pogorszyły również sytuacje takie, jak rocznica katastrofy smoleńskiej, gdzie pod pomnikiem ofiar w Warszawie zgromadziło się (bez maseczek i w bliskiej odległości) wielu delegatów.

Rząd wymyślił obostrzenia, a my zbieramy cięgi za ich egzekwowanie, na nas wylała się cała nienawiść – mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" jeden z mundurowych.

Dlatego, osoby, które namawiały do agresji wobec policjantów, stosowały wobec nich i ich rodzin mowę nienawiści, czy szkalowały ich opinię, mogą się teraz spodziewać powiadomień od sądu. Jak informuje KGP na swojej oficjalnej stronie, zajmie się tym biuro ds. walki z cyberprzestępczością.

bEqnzMjy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirus

bEqnzMjS
KOMENTARZE
(37)
Janosik
rok temu
Zawsze i wszędzie policja gnebic będzie
zgredek
rok temu
Jeżeli mimo zakazu zgromadzeń policjanci robią dużą imprezę,grilla,jeżeli policjanci zamiast przestrzegać prawa próbują je naginać lub interpretować po swojemu-mandaty za wymianę opon czy mycie samochodu i nie są za to karani a wychwalani przez rzecznika KGP to obywatel zaczyna brać z nich przykład.
Rafau
rok temu
Piętnowanie konkretnych gróźb - tak, ale nie ograniczanie wolności obywatela na każdym kroku. Nic dziwnego, że ludzie się denerwują, jak teraz człowiek boi się spotkać policjanta na ulicy, który w teorii ma wzbudzać zaufanie.
bEqnzMjT
olo
rok temu
Na szacunek trzeba zasłużyć,nie da się bezkarnie gnębić ludzi .Policja we że to absurdalne przepisy i sami powinni odpuścić.
Zal
rok temu
Zal mi was ludzie co jesteście tacy odważni przez internet ,ale jak wam ktoś wyrządzi jakąś krzywdę cielesną albo materialna to pierwsi dzwonicie po policję ja uważam że wykonywali swoją pracę i nie należy się za to im takie traktowanie przez was a już na pewno nie groźby pod adresem rodzin policjantów.
Bandziorek
rok temu
Najlepiej byłoby odebrać policji przywileje ,
Obywatel
rok temu
Zero szacunku do policji widać na filmach jak oni się zachowują mordercy. Jeszcze teraz straszą pozwami i tak ich wizerunku to nie uratuje . JP
afrykaner
rok temu
czy nadal głosujecie na tą dudę?
afrykaner
rok temu
nikt mnie nie zmusi do kochania gliniarzy.
Pies to pies
rok temu
Zasłużyli sobie na to, nadgorliwce.
SZACUNEK
rok temu
Ale też chyba drodzy Policjanci, macie jakieś sumienie...jak Wam pokażą fałszywe prawo i każą atakować własnych rodaków to też nie zachowacie przyzwoitości i będziecie najemnikami systemu? Już Szanowni policjanci macie prawo do inwigilacji obywateli i to znaczy ,że będziecie dalej uciskać swój WŁASNY NARÓD? Ten czas pokazuje kim jesteście i kim My jesteśmy i do czego zmierzamy. Większość z Was wie co się teraz dzieje, znacie kontekst...Nie pozwólcie się sterować. Ludziom puszczają nerwy i tyle...jesteście naszymi OBROŃCAMI a SYSTEM już zabrał nam tożsamość a zaczął śledzić nas online. Tak jakby ktoś chciał odebrać nam realizm życia... POMÓŻCIE NAM
gość
rok temu
lepsza krytyka w internecie niż plucie im prosto w twarz tak jak to robią zatrzymani u nas w stanach tutaj ludzie się nie patyczkują z policją
sprawiedliwy
rok temu
Niechęć wobec policji nie była spowodowana zakazami tylko wlepianiem mandatów za jazdę rowerem. Trochę sami sobie zasłużyli własnie tymi funkcjonariuszami z Malty albo też obstawami na powązkach itp
bEqnzMjL
Kasia
rok temu
Najgorsze jest to, że tam każdy każdego broni. A oni mają sądy za sobą. Kurcze przerąbane. No i jak tu lubić władzę?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić