Jan Muller| 
aktualizacja 

"Bezgłowy potwór o ciele kury". Pokazali nagranie z dna Zatoki Meksykańskiej

15

Większość naukowców nazwie tę dziwną istotę, Enypniastes eximia, inni strzykwą lub "hiszpańską tancerką". Dla operatorów podwodnych robotów na zawsze już będzie znany jako potwór podobny do bezgłowej kury.

"Bezgłowy potwór o ciele kury". Pokazali nagranie z dna Zatoki Meksykańskiej
(NOAA)

Ta niezwykła strzykwa została nagrana podczas misji statku badawczego Okeanos Explorer w Zatoce Meksykańskiej. Te zwierzęta zwykle siedzią na miejscu i nie odrywają się z dna morskiego. Czasami tylko ruszą w krótką podróż, przerwaną pojawieniem się głodnego wroga. W obawie przed atakiem "bezgłowy kurczak" pośpiesznie opróżnia przewód pokarmowy i maksymalnie odchudzony rzuca się do ucieczki.

Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration przyznają, że nikt nie zna autora nazwy odwołującej się do "drobiowych" cech tej strzykwy. Zakładają, że komuś sposób poruszania się tego zwierzęcia przypomniał zachowanie kury biegającej po odcięciu głowy - zauważa iflscience.com.

Poniekąd to porównanie jest prawdziwe. Strzykwy nie mają faktycznego mózgu. Niemniej, dzięki wielu zakończeniom nerwowym na skorze są bardzo podatne na dotyk i światło. Na zlecenie NOAA podwodny robot od 30 listopada do 20 grudnia podwodny robot badał dno morskie u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Pełną informację o tym, co odkryto, można znaleźć tutaj. Jest na co popatrzeć.

Zobacz także: Zobacz także: Płetwonurek mógł skończyć jako wielorybi posiłek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić