Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MGK
|

Ceny żywności. UOKiK proponuje regulację cen - za złamanie zasad kary do 5 mln złotych

1
Podziel się:

Ceny żywności drastycznie wzrosły. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje wprowadzenie zdecydowanych kroków w postaci ich odgórnej regulacji. Propozycja UOKiK zakłada utrzymanie cen żywności na poziomie sprzed pojawienia się tzw. tarczy antykryzysowej - programu pomocowego dla rodzimej gospodarki.

Ceny żywności. UOKiK proponuje regulację cen - za złamanie zasad kary do 5 mln złotych
Ceny żywności. UOKiK proponuje regulację cen - za złamanie zasad kary do 5 mln złotych (WP.PL, Agata Wołoszyn)

Ceny żywności. UOKiK proponuje regulację cen - za złamanie zasad kary do 5 mln złotych

UOKiK wystosował propozycję rozwiązania, na bazie którego strona rządowa zyskałaby prawo do kształtowania maksymalnych cen dla części poziomów obrotu towarowego. Przepisy wskazują podstawę wyliczenia marży lub ustalenia jej maksymalnej wysokości. Rozwiązanie miałoby na celu uniknięcie sytuacji, w której ceny żywności (ale także leków) byłyby narzędziem do bogacenia się sprzedawców w sytuacji spowodowanej koronawirusem.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Marek Kacprzak o obradach Sejmu: rewia mody

Same postulaty (dot. ceny żywności - red.) UOKiK przewidują surowe kary finansowe dla przedsiębiorców stosujących ceny lub marże wyższe niż maksymalne, które mogą wynosić od 5 tys. zł do nawet 5 mln zł.

Jednocześnie prezes UOKiK zostałby uprawniony do nałożenia na przedsiębiorcę w postaci kary pieniężnej w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego przez tego przedsiębiorcę w minionym roku obrotowym, w sytuacji gdy dopuści do naruszenia w przypadku kilku towarów lub usług. Przepisy mają na celu utrzymanie cen żywności na poziomie sprzed pojawienia się tzw. tarczy antykryzysowej dla rodzimej gospodarki.

Ceny żywności. UOKiK proponuje regulację cen - za złamanie zasad kary do 5 mln złotych

Obecnie funkcjonujące rozwiązanie obejmuje część produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Przypomnijmy, że już wcześniej UOKiK postulował o wprowadzenie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej zmniejszenia maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. Rozwiązanie miało na celu chronić konsumentów przed wpadaniem w spiralę długów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Misia
3 lata temu
Niech sie UOKIK weźmie za kontrole cen maseczek itp ktore wzrosły o 400%.Czy to jest dopuszczalne bo kasa idzie pieniędzy podatników? Toż to złodziejstwo w biały dzień i o tym milczą...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić