Czy telefon stacjonarny to przeżytek?

1

Telefon stacjonarny wielu może wydawać się przeżytkiem, który lada chwila przejdzie do lamusa. Ale czy faktycznie tak jest? Wiele sieci telekomunikacyjnych prześciga się z ofertą właśnie na telefony stacjonarne, zarówno dla użytku domowego, jak i firmowego. Mimo, że nieustannie rośnie liczba posiadanych telefonów komórkowych (90% Polaków korzysta z tzw. komórek), niewątpliwie telefony stacjonarne posiadają zalety, które warto rozważyć.

Close up of man dialing on a landline telephone
Close up of man dialing on a landline telephone (Fotolia)

Zalety telefonu stacjonarnego

Telefon stacjonarny zapewnia wysoką jakość połączenia. Nie jest on wrażliwy na zasięg sieci, albo ten zasięg jest albo go nie ma.

Telefon stacjonarny jest także łatwy w obsłudze. Jest to szczególnie przydatna zaleta dla osób starszych. Dodatkowo posiadając odpowiedni telefon można zaprogramować książkę telefoniczną oraz zapisać pod odpowiednimi numerami telefony pierwszego kontaktu. Czasy, kiedy przy aparacie telefonicznym mieliśmy notes z telefonami dawno minęły.

Linia telefoniczna z odpowiednim aparatem nie wymaga podłączenia do prądu (z wyjątkiem połączenia za pomocą modemu lub bramki VOIP).

Dużą zaletą telefonów stacjonarnych jest fakt, że nie emitują one fal radiowych, dzięki czemu mogą być zainstalowane tam, gdzie używana jest aparatura wrażliwa na zakłócenia.

Linia telefoniczna stacjonarna jest szczególnie przydatna w biurach, ponieważ umożliwia sprawne zarządzanie połączeniami między innymi poprzez: obsługę kolejki połączeń, zawieszanie połączenia i ponowne jego podjęcie z innego numeru, przełączanie na inny numer podczas trwania rozmowy, stosowanie grupy poszukiwań (telefony z danej grupy będą kolejno dzwonić, aż do momentu odebrania rozmowy) czy przekierowanie połączeń na inny numer.

Poza tym aparaty telefoniczne są znacznie tańsze i trwalsze od aparatów telefonii komórkowej oraz nie podlegają modzie.

Dodatkowe korzyści

Dużym plusem jest to, że posiadając odpowiedni aparat telefoniczny można korzystać z usług dodatkowych, takich jak identyfikacja numeru dzwoniącego, poczta telefoniczna czy SMSy głosowe.

Dodatkowo koszt połączeń z telefonów stacjonarnych może być znacznie niższy niż w przypadku sieci komórkowych. Sieci telekomunikacyjne w ramach niewygórowanych abonamentów oferują darmowe, nielimitowane połączenia w ramach sieci a nawet np. do krajów UE.

Niewątpliwie we współczesnych czasach króluje telefon komórkowy, który daje nam poczucie, że z każdego zakątka możemy skontaktować się z wybraną osobą. To stwarza jednak podstawową wadę. Telefon komórkowy uzależnia użytkownika od siebie. Telefon stacjonarny tak na odbiorcę nie wpływa. Jest narzędziem komunikacji, które nie ingeruje w nasz prywatny świat. Nie zabierzemy go w wakacyjną podróż. Będzie na nas czekał w domu. Po powrocie odsłuchamy wiadomości, które pozostawili nam nasi najbliżsi.

Zastanawiając się, czy warto mieć telefon stacjonarny nie rezygnujmy z niego pochopnie. Wiele sieci telekomunikacyjnych ma w swojej ofercie promocyjne abonamenty dostosowane do potrzeb każdego użytkownika. Dodatkowo proponują pakiety telefon stacjonarny + internet + TV. Takie rozwiązanie pozwala w dużym stopniu ograniczyć koszty usług, z których korzystamy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić