Geralt z kiosku. Kultowy komiks znów do kupienia

2

"Droga bez powrotu” to opowieść o Wiedźminie, w której łowca potworów pojawia się tylko na jednej stronie. Bez tej historii nie byłoby jednak Wiedźmina.

Geralt z kiosku. Kultowy komiks znów do kupienia
(materiały promocyjne)

Fabuła komiksu jest adaptacją opowiadania Andrzeja Sapkowskiego „Droga, z której się nie wraca”. Czarodziejka Visenna leczy ranę Korina, obieżyświata o dobrym sercu. To przypadkowe spotkanie będzie brzemienne w skutki i odmieni losy obojga.

Opowiadanie Sapkowskiego zostało bardzo sprawnie przerobione przez Macieja Parowskiego na scenariusz komiksu. Fabuła jest wielowątkowa, kolejne epizody są umiejętnie wprowadzane, a całość trzyma w napięciu. Na pierwszy plan wysuwają się dwa wątki: sensacyjno-przygodowy i miłosny. Korin szybko traci głowę dla Visenny, która jest bardziej powściągliwa w uczuciach. Razem muszą uratować wioskę przed bandą Kościeja. Szybko jednak okazuje się, że każde wydarzenie i każda postać skrywa jakąś tajemnicę, a bohaterowie stają się zarówno graczami, jak i pionkami w większej rozgrywce, której stawką jest bezpieczeństwo świata.

Komiks o Wiedźminie był najbardziej krytykowanym dziełem kultowego rysownika, Bogusława Polcha. Twórcy, znanemu między innymi z serii „Funky Koval” i „Ekspedycji” zarzucano, że nie narysował go w stylu swoich najpopularniejszych dzieł. Sam Polch przekonywał, że Wiedźmin potrzebował mniej precyzyjnej i sterylnej kreski niż jego komiksy sci-fi. Dlatego kopiował swoje rysunki, by uzyskać efekt przepalenia. Osadzony w przeszłości świat Wiedźmina musiał też inaczej wyglądać niż futurystycznych bohaterów, jak Funky Koval czy Ais.

Po ponad 20 latach od swojej premiery ten album ciągle dobrze się czyta i ogląda. Rysunki zdecydowanie wytrzymały próbę czasu. Komiksowi można zarzucić jedynie, że drugie plany i tła zostały potraktowane po macoszemu. W komiksie Wiedźmin wygląda też inaczej niż w grze.

„Droga bez powrotu” to pierwszy z sześciu komiksów o Wiedźminie duetu Polch i Parowski. Co ciekawe, po ponad dwóch dekadach od premiery ten album znów można kupić w kiosku za zaledwie siedem złotych! Komiks otwiera także kolekcję Kultowe Polskie Komiksy, w której zapowiedziano wyłącznie dzieła rysowane przez Polcha.

Autor: Łukasz Chmielewski

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić