Godzina "W". Czy mieszkańcy innych miast też powinni się zatrzymać? [BADANIE]

149

Godzina "W" już dziś. O 17:00, jak co roku 1 sierpnia, mieszkańcy Warszawy zatrzymają się, aby oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Zapytaliśmy Polaków, czy o godzinie "W" powinny się zatrzymywać także inne miasta.

godzina w powstanie warszawskie
godzina w powstanie warszawskie (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Godzina "W" to kryptonim rozpoczęcia 1 sierpnia 1944 roku akcji "Burza", czyli wystąpienia Armii Krajowej przeciwko okupującym stolicę Polski wojskom niemieckim. Wyznaczono ją na godz. 17:00, bo na ulicach Warszawy panował o tej porze wzmożony ruch, co ułatwiało powstańcom wtopienie się w tłum.

W tym rok obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godzinie "W" stolica tradycyjnie zatrzyma się na minutę. A jak to jest w innych miastach?

Zobacz także: Zobacz też: #SpełnijmyMarzeniePowstańca

Syreny alarmowe rozbrzmiewają w całej Polsce. Nigdzie jednak wybuch Powstania Warszawskiego nie jest upamiętniany tak jak w stolicy. W niektórych miastach mobilizacja jest dużo mniejsza i podczas gdy jedni przerywają na tę jedną minutę wszystkie czynności, inni jak gdyby nigdy nic robią to, co robili.

Postanowiliśmy zapytać Polaków wprost – czy mieszkańcy innych miast niż Warszawa też powinni się zatrzymywać o godzinie "W"?

W naszym badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna 59 proc. respondentów odpowiedziało: tak, mieszkańcy innych miast też powinni się zatrzymywać. Dla 29 proc. spośród nich nie jest to jednak oczywiste – stwierdzili, że ludzie mieszkający poza Warszawą "raczej" powinni się zatrzymywać, podczas gdy 30 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie" powinni na chwilę przystanąć.

Według jednej piątej badanych, czyli 20 proc., mieszkańcy innych miast niż Warszawa nie powinni się zatrzymywać o godzinie "W". Tylko 5 proc. respondentów, którzy udzielili takiej odpowiedzi, jest jednak co do tego "zdecydowanych". Pozostałych 15 proc. stwierdziło, że mieszkańcy innych miast "raczej" nie powinni stawać.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy o godzinie "W" powinna się zatrzymywać cała Polska, czy tylko Warszawa? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 26 – 30 lipca 2019 roku.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić