Karolina Woźniak| 

Mózgi naukowców skurczyły się podczas pobytu na Antarktydzie. Zaskakujące wyniki badań

79

Antarktyda może być trudna do studiowania, kiedy jest się daleko od niej. Naukowcy budują więc laboratoria i bazy, w których przebywają podczas pobytu na tym kontynencie. Pewni uczeni, którzy przebywali na lodowej pustyni przez ponad rok, odkryli, że części ich mózgi się skurczyły.

Mózgi naukowców skurczyły się podczas pobytu na Antarktydzie. Zaskakujące wyniki badań
(iStock.com, Sharon Jones)

Przez ostatnie 14 miesięcy załoga pracowała w niemieckiej stacji badawczej "Neumayer III". Naukowcy byli na tyle odważni, żeby znosić życie w ciemności przez tak długi okres, ale czego się nie robi dla nauki. Warto wspomnieć, że temperatura na Antarktydzie może spaść nawet do -50 stopni Celcjusza.

Fizjolog Alexander Stahn interesuje się wpływem ekstremalnych warunków na mózg. Mężczyzna postanowił zbadać, czy skurcz tego narządu może mieć długotrwałe i negatywne skutki na człowieka. Naukowiec razem z grupą swoich towarzyszy postanowili wykonać badanie rezonansem magnetycznym. Okazało się, że hipokamp, który jest odpowiedzialny za pamięć, uległ skurczeniu o około 7 procent.

**To odkrycie porównano z mózgami osób, które nie przebywały wówczas na Antarktydzie. Wszyscy z nich znajdowali się w tym samym wieku i byli tej samej płci.

Zobacz także: Zobacz także: Przebada Europę. Naukowcy umieścili go pod warstwą lodu

Według wyników Stahna zmiana polegająca na skurczeniu się mózgu jest odwracalna. Można ją powstrzymać dzięki interakcjom społecznym. Zdaniem fizjologa wyobcowanie i przebywanie w tym samym otoczeniu przez dłuższy czas, może być przyczyną kurczenia się tej części mózgu.

Zobacz także:

Co wiesz o mózgu?

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić