Namalowali mural z muzułmanką. Właściciele galerii kazali go zamalować

Mural na ścianie jednej ze szwedzkich galerii handlowych jest obiektem sporu. Wszystko przez wizerunek kobiety w hidżabie, czyli chuście noszonej przez muzułmanki.

Muzułmanka na muralu
Muzułmanka na muralu (Facebook.com, Pia Jönsson)

Wykonaniem murala miała się zająć młodsza część lokalnego społeczeństwa. Do dzieła przystąpiły organizacje zrzeszających młodzież: UNITY Burlov i Ungdomsgruppen Burlov. Na ścianie galerii handlowej zaczęło się pojawiać malowidło przedstawiające emeryta, kobietę w hidżabie, młodą studentkę oraz dziecko. Autorzy muralu chcieli w ten sposób pokazać różnorodność regionu.

*Wizerunek muzułmanki nie spodobał się jednak władzom galerii. *Zanim jeszcze skończono malowanie, nakazano go usunąć. Kobietę przerobiono – hidżab zamalowano i wyszła z tego po prostu zwykła dziewczyna. Część muralu po zmianach wyglądała tak:

Żądanie władz galerii oburzyło jednak opiekunkę tego projektu. Jak donosi brytyjski „Independent” Pia Jönsson na swoim prywatnym profilu na Facebooku zaprotestowała przeciwko, jej zdaniem, niepotrzebnej interwencji właścicieli, a na fanpage’u galerii pojawiły się wpisy krytykujące zamalowanie. Właściciele z kolei tłumaczyli się tym, że ich galeria jest świecka i nie ma związku z żadną religią.

*Ostatecznie władze centrum handlowego ugięły się. *Przeprosiły za to, że kobieta hidżabie została uznana za symbol religijny i zamalowana. Mural wrócił zatem do pierwotnego kształtu. Autorka protestu uznała to za "zwycięstwo demokracji i wolności wyznania".

Galeria znowu musi się jednak tłumaczyć. Na jej fanpage’u pojawiły się bowiem komentarze przeciwników wizerunku muzułmanki. Jedna z osób zwróciła uwagę, że dżihab zakrywający włosy to symbol represji, którego nie powinno pochwalać szwedzkie społeczeństwo. Władze centrum handlowego odpisały, że ubolewają nad tym, a mural miał wskazywać na otwartość na każdego.

A wy, jakie macie zdanie na ten temat?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić