Kacper Krysztofik| 

NASA zakończyła testy reaktora nuklearnego. Wkrótce poleci na Marsa

13

Amerykańska agencja kosmiczna planuje wysłać na czerwoną planetę reaktor jądrowy, który będzie w stanie zasilić energią elektryczną przyszłe, pozaziemskie placówki. Pierwsze testy urządzenia zakończyły się pomyślnie. Jeśli kolejne próby się powiodą, będziemy mogli mówić o kolonizacji kosmosu.

NASA zakończyła testy reaktora nuklearnego. Wkrótce poleci na Marsa
(Forum)

Naukowcy nadali potężnemu generatorowi energii bardzo adekwatną nazwę - "Kilopower". To urządzenie będzie dostarczać nie tylko energię elektryczną. Korzystając z dostępnych w kosmosie zasobów, będzie w stanie wytworzyć zdatne do oddychania powietrze, wodę czy nawet paliwo rakietowe.

Kiedy polecimy na Księżyc, a w końcu na Marsa, prawdopodobnie będziemy potrzebować dużych źródeł energii, ponieważ nie będziemy mogli polegać na słońcu. - wyjaśnił Jim Reuter, administrator technologii kosmicznej w NASA- Spodziewam się, że nasz projekt, "Kilopower", będzie istotną częścią infrastruktury energetycznej, która zasili Księżyc i Marsa w miarę ich rozwoju.

Reaktor wydaje się być niezbędny przy dalszej eksploracji kosmosu. Podczas misji na Księżyc czy na inne ciała niebieskie, astronauci mieliby trudności z zasilaniem wszystkich operacji, wykorzystując tradycyjne paliwa. Płynne lub gazowe zasoby energetyczne są palne i ciężkie, przez co ich transport na duże odległości jest nieopłacalny i, w dodatku, niebezpieczny. Technologia jądrowa eliminuje wady tradycyjnych paliw - pozwala wytwarzać ogromne ilości energii, zajmując bardzo mało miejsca i nie wymagając dodatkowego tankowania.

"Kilopower" jest zdecydowanie bezpiecznym reaktorem. Paliwo w nim zawarte będzie tylko lekko reaktywne, a więc niegroźne dla ludzkiego organizmu, aż do momentu włączenia systemu. Oznacza to że reaktor może być transportowany przez bardzo długi czas bez ryzyka, że materiał w nim zawarty wybuchnie lub ulegnie samozapłonowi.

To pierwszy od 40 lat projekt zakładający nową koncepcję reaktorów rozszczepieniowych, napędzanych energią jądrową w USA - mówi David Poston, główny projektant reaktorów w Laboratorium NASA w Los Alamos.

Twórcy generatora twierdzą, że przeszli samych siebie. Testy wykazały, że reaktor jądrowy umieszczony w przestrzeni kosmicznej jest jeszcze potężniejszy, niż zakładała NASA. Kluczową próbą było przeprowadzenie 28-godzinnego testu w komorze próżniowej, który symulował pełny cykl energetyczny prototypowego reaktora. Obejmowało to uruchomienie, rozruch, stabilną pracę i wyłączenie. Wszystkie te próby generator przeszedł pomyślnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o NASA?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić