Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kacper Krysztofik
|
aktualizacja

NASA zakończyła testy reaktora nuklearnego. Wkrótce poleci na Marsa

11
Podziel się:

Amerykańska agencja kosmiczna planuje wysłać na czerwoną planetę reaktor jądrowy, który będzie w stanie zasilić energią elektryczną przyszłe, pozaziemskie placówki. Pierwsze testy urządzenia zakończyły się pomyślnie. Jeśli kolejne próby się powiodą, będziemy mogli mówić o kolonizacji kosmosu.

NASA zakończyła testy reaktora nuklearnego. Wkrótce poleci na Marsa
(Forum)

Naukowcy nadali potężnemu generatorowi energii bardzo adekwatną nazwę - "Kilopower". To urządzenie będzie dostarczać nie tylko energię elektryczną. Korzystając z dostępnych w kosmosie zasobów, będzie w stanie wytworzyć zdatne do oddychania powietrze, wodę czy nawet paliwo rakietowe.

Kiedy polecimy na Księżyc, a w końcu na Marsa, prawdopodobnie będziemy potrzebować dużych źródeł energii, ponieważ nie będziemy mogli polegać na słońcu. - wyjaśnił Jim Reuter, administrator technologii kosmicznej w NASA- Spodziewam się, że nasz projekt, "Kilopower", będzie istotną częścią infrastruktury energetycznej, która zasili Księżyc i Marsa w miarę ich rozwoju.

Reaktor wydaje się być niezbędny przy dalszej eksploracji kosmosu. Podczas misji na Księżyc czy na inne ciała niebieskie, astronauci mieliby trudności z zasilaniem wszystkich operacji, wykorzystując tradycyjne paliwa. Płynne lub gazowe zasoby energetyczne są palne i ciężkie, przez co ich transport na duże odległości jest nieopłacalny i, w dodatku, niebezpieczny. Technologia jądrowa eliminuje wady tradycyjnych paliw - pozwala wytwarzać ogromne ilości energii, zajmując bardzo mało miejsca i nie wymagając dodatkowego tankowania.

"Kilopower" jest zdecydowanie bezpiecznym reaktorem. Paliwo w nim zawarte będzie tylko lekko reaktywne, a więc niegroźne dla ludzkiego organizmu, aż do momentu włączenia systemu. Oznacza to że reaktor może być transportowany przez bardzo długi czas bez ryzyka, że materiał w nim zawarty wybuchnie lub ulegnie samozapłonowi.

To pierwszy od 40 lat projekt zakładający nową koncepcję reaktorów rozszczepieniowych, napędzanych energią jądrową w USA - mówi David Poston, główny projektant reaktorów w Laboratorium NASA w Los Alamos.

Twórcy generatora twierdzą, że przeszli samych siebie. Testy wykazały, że reaktor jądrowy umieszczony w przestrzeni kosmicznej jest jeszcze potężniejszy, niż zakładała NASA. Kluczową próbą było przeprowadzenie 28-godzinnego testu w komorze próżniowej, który symulował pełny cykl energetyczny prototypowego reaktora. Obejmowało to uruchomienie, rozruch, stabilną pracę i wyłączenie. Wszystkie te próby generator przeszedł pomyślnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o NASA?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Gosc
4 lata temu
Ruscy już chca wykrasc ta technologie
antikacz
4 lata temu
Poleca na Marsa jak im Rosja sprzeda silniki do rakiet.
qwe
4 lata temu
Jesli inzynierowie przeszli samych siebie to ok.Najwazniejsze by reaktor nie wyszedł z siebie
CNNN
4 lata temu
Jakie to piekne . Wspaniale
nasa
4 lata temu
nieprawda bo trojkatna a kopernik byl ufoludkiem
Popo
4 lata temu
Nie ma się co cieszyć jak będzie pracować na Marsie to będzie.
nałókowiec
4 lata temu
Nigdy takie coś się nie uda, co najwyżej uda się początek ale znając zachłanność człowieka, który zacznie na wielką skalę przenosić się w kosmos spowoduje on zakłócenie równowagi grawitacyjnej między planetami, którą rozpocznie Ziemia z której zaczną miliony ton przenosić się na inne elementy np Księżyc czy Marsa, którym te miliony ton zostaną dołożone. Spowoduje to powstanie innych sił odśrodkowych utrzymujących równowage grawitacyjną przez co planety utrzymują się na swoich orbitach. Jeśli Ziemia jako lżejsza zmieni tor a np Księżyc jako cięższy czy Mars też zmienią tory to chaos w kosmosie murowany i wszyscy się znajdą na innych planetach ne trzeba będzie NASA czy innych mądrych instytucji.
1234
4 lata temu
Przestrzeń kosmiczną już zaśmiecili szpiegowskim złomem teraz kolej na planety. Dlaczego nie zobowiąże się producentów różnych wyrobów, aby po wykorzystaniu zgodnie z przeznaczeniem - zutylizować niewykorzystaną pozostałość?
wf
4 lata temu
najlepiej niech poleci z semitami
gość
4 lata temu
I od czego ludzie zaczną swój pobyt na Marsie (?), no właśnie od wysłania tam elektrowni atomowej, to taka "dbałość o środowisko" :-))
v9tatra
4 lata temu
nie prawda bo ziemia jest kwadratowa!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić