o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Muller
|

Naukowcy: kawa, alkohol i tłuszczyk kluczem do długiego życia

49
Podziel się

Przez wiele lat badacze obserwowali grupę blisko 2000 osób w wieku ponad 90 lat. Później doszli do wniosku, że w osiągnięciu tego słusznego wieku seniorom pomóc miało uprzyjemnianie sobie życia.

<<enter caption here>> on August 30, 2011 in Berlin, Germany.
<<enter caption here>> on August 30, 2011 in Berlin, Germany. (Sean Gallup /Getty Images)
bEJPXwrp

Informacja, że kawa i alkohol mogą długo żyć wzbudza sporą sensację. „USA Today” nazwało to badanie z Kalifornii „najlepszą wiadomością jaką czytelnicy gazety przeczytają w ich życiu”. Chodzi naturalnie, co podkreślają naukowcy, picie w sposób umiarkowany. W nadmiarze wszystko szkodzi.

"Badanie 90+" rozpoczęło się już w 2003 roku i skupiło na życiu Amerykanów z najstarszej grupy wiekowej. Do głównych wniosków zaliczono np., że dłużej żyją ci, którzy alkohol i kawę piją w średnich ilościach żyją dłużej, niż ci, którzy z tych napojów zupełnie zrezygnowali. Także to, że ludzie wchodzący w siódmą dekadę życia z nadwagą żyją dłużej od tych z wagą normalną i niedowagą - donosi dziennik.

Ile dokładnie piły badane osoby, żeby na tym „skorzystać”? Naukowcy policzyli, że dwa pokale piwa lub dwa kieliszki wina pite każdego dnia zmniejszały (statystyczne) ryzyko przedwczesnej śmierci o 18 proc. Dwie filiżanki kawy dziennie (bez wskazywania na rodzaj, chodzi o 200-400 mg kofeiny) zmniejszały ryzyko zgonu o 10 proc.

bEJPXwrr

Nie umiemy tego wyjaśnić, ale szczerze jesteśmy zdania, że umiarkowane picie wydłuża życie - mówi Claudia Kawas, główny naukowiec pracujący przy "Badaniu 90+".

Żeby nie było zbyt optymistycznie, naukowcy sprawę stawiają jasno - trzeba ćwiczyć. Bez utrzymywania poprawnej kondycji fizycznej dodatkowa kawa czy piwo w niczym nie pomogą. A mogą tylko zaszkodzić. Jak w przypadku alkoholu i kawy, podano statystyczną średnią czasu "potrzebnego" dziennego treningu - minimum 15 minut, idealnie 45 minut. Inna sprawa, to czy warto dobijać aż takiego wieku. 40 proc. ponad 90-letnich badanych miało demencję, a 80 proc. było w jakimś stopniu niepełnosprawne.

Zobacz także: Zobacz także: Dlaczego szybko się upijamy? Oto 3 dziwne powody, potwierdzone naukowo

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEJPXwrS
KOMENTARZE
(49)
filip
4 lata temu
Jedz i pij wszystko tylko z umiarem tak jak ja piędziesiątka lub piwo na dzień do tego jedna kawa /rano/ 91lat.
vb
4 lata temu
dwa pokale dziennie to chyba alkoholizm.I to ma być zdrowe?
Realista !!!.
4 lata temu
Tak wlasnie robie juz od trzydziestu lat,i czuje sie znakomicie.Trzy razy w tygodniu a nawet cztery wspinam sie po gorach trwa to okolo 2-godzin.Nastepnie po takim mocnym wysilku jade na kawe i dobre ciacho.A w domu co drugi dzien przy obiedzie popijam wytrawne dobre wino z odrobina wody.Badam sie systematycznie dwa razy w roku,dzieki Bogu wyniki mam dobre,aktywnosc fizyczna to bieg po zdrowie,polecam to kazdemu.Problem jest tylko jeden,trzeba miec chec wstac rano,i zmobilizowac sie do cwiczen.Pozdrawiam wszytkich.
bEJPXwrT
lo
4 lata temu
co za bzdury
będzie dobrze
4 lata temu
Predzej czy później i tak każdy umrze. Ale na szczęście jest życie wieczne. Bez kawy i alkoholu, piwa, demencji i niepełnosparwności.
obiektywnie
4 lata temu
A w jakim celu ludzie chcą dożyć 100?Żeby być warzywem i sprawiać same problemy sobie i innym ?Jak masz minimum oleju w głowie,to nie będzie dla CIEBIE ważne ILE pożyjesz ,tylko JAK ?Też mi FRAJDA chodzić z pampersami,balkonikiem,wcale lub wlec się ledwo ,ledwo !
sigmapi
4 lata temu
ide po pollitry hahahahahhaha
Jan Muller
4 lata temu
"Informacja, że kawa i alkohol >mogą długo żyć< wzbudza sporą sensację" Szukam korepetytora z jezyka polskiego bo jidysz znam dobrze.
Jasne
4 lata temu
Mądrzy ludzie żyją w brudzie !
babcia
4 lata temu
Czego to już koncerny alkoholowo-kawowe nie wymyślą? A może po prostu zdrowsi ludzie piją sobie i trochę alkoholu i trochę kawy i pojeść mogą co lubią BO SĄ ZDROWI, a nie odwrotnie, że to kawa i alkohol dają zdrowie. Beznadziejne badania.
smakosz
4 lata temu
No cóż idę się nawalić a na popitkę wezmę małą czarną kawę
ALZHEIMER
4 lata temu
W takim wieku każdy "coś ma na swoim koncie", ALE ! są też takie osoby które nie posiadają "zbędnych" dodatków.Niestety jest ich zdecydowana mniejszość. I cóż, dzisiejsza medycyna niewiele wie na ten temat.!!!!!!!!!!
Śruba
4 lata temu
A jak jeszcze dorzucę papierosy, to ile pożyję? Liczę na jakieś 120 lat, żeby wkurzyć ZUS.
bEJPXwrL
krzysiek
4 lata temu
Dlatego nie chciałbym dojść wieku, gdzie codziennie będę poznawał "nowych" ludzi, a pójście do WC będzie wyprawą na Mount Everest. Robię więc, co mogę...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić