Nie jesteśmy sami we wszechświecie? Tutaj może być życie

177

Planetę o nazwie Kepler-62f odkryto w 2013 roku. Już wtedy mówiono, że jest ona bardzo podobna do Ziemi. Przez trzy kolejne lata naukowcom udało się ustalić jeszcze więcej.

Nie jesteśmy sami we wszechświecie? Tutaj może być życie
(NASA)

Przeanalizowano wiele scenariuszy. Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie skupili się głównie na ilości dwutlenku węgla w wielowarstwowej atmosferze. To dzięki niemu planeta oddalona dalej od swojej gwiazdy niż Ziemia od Słońca byłaby w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę do przeżycia.

Badania potwierdziły to, o czym mówiło się już wcześniej. Na Keplerze-62f mogłoby rozwijać się życie. Według Aomawy Shields z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles dałoby się tam mieszkać, gdyby atmosfera była od trzech do pięciu razy grubsza od ziemskiej i składałaby się w całości z dwutlenku węgla (2,5 tys. razy więcej więcej CO2 niż na naszej planecie). Naukowcy potwierdzają – taka ilość CO2 na Keplerze-62f jest prawdopodobna.

Z tą planetą jest jednak pewien problem. Znajduje się w odległości aż 1200 lat świetlnych od Ziemi. Pocieszające jest natomiast to, że Kepler-62f nie jest jedynym kandydatem do zamieszkania. Łącznie odkryto już 2,3 tys. podobnych planet. Najprawdopodobniej istnieje na nich odpowiednio wysoka temperatura, aby zamiast skorupy lodowej była tam płynna woda.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić