Niezwykłe zdjęcia. "Ledwo przypominają Jowisza, jakiego znamy"

10

Amerykańska sonda Juno przesłała pierwsze zdjęcia północnego bieguna Jowisza, które prezentują planetę z innej perspektywy.

Niezwykłe zdjęcia. "Ledwo przypominają Jowisza, jakiego znamy"
(NASA)

Zdjęcia ukazują układy burzowe i aktywność pogodową. To pierwszy z 36 zaplanowanych przelotów dookoła gazowego olbrzyma. 27 sierpnia Juno znalazła się zaledwie 4,2 tysiąca kilometrów nad szczytami chmur Jowisza. Przesyłanie sześciu megabajtów danych zebranych podczas trwającego sześć godzin przelotu między północnym a południowym biegunem trwało półtora dnia. Mimo, że analiza zebranych danych wciąż trwa, już teraz można mówić o pierwszych unikalnych odkryciach.

Cały czas otrzymujemy nowe, intrygujące wyniki badań. Potrzebujemy jednak kilku dni, żeby uzyskać dostęp do całości informacji, które przesyła nam w tej chwili Juno. Jeszcze więcej czasu zajmie nam faktyczne zrozumienie, co te dane mówią na temat Jowisza - mówi Scott Bolton, kierownik badań Juno, z Southwest Research Institute w San Antonio.

Północny obszar Jowisza ma inną kolorystykę niż rejony bliższe równikowi. Przede wszystkim brak na nim brązowawych pasów chmur. Zauważalne są również pewne kompleksy aktywne, podobne do mniejszych huraganów. Jednak większość regionu ma niebiesko-szarawy odcień.

Okołobiegunowe obszary Jowisza są bardziej błękitne niż pozostałe obszary planety, i jest tam znacznie więcej układów burzowych. Nie widzimy tam charakterystycznych pasów burzowych — to zdjęcie ledwo przypomina Jowisza jakiego znamy. Widzimy pierwsze oznaki tego, że chmury rzucają cienie, co może wskazywać, że chmury znajdują się na wyższych wysokościach - twierdzi Bolton.

Sonda nagrała dziwne dźwięki. Wśród unikalnych zbiorów danych zebranych przez Juno odnotowano również "upiorne" brzmiące transmisje znad planety. Były one znane od 1950 roku, ale nigdy nie były analizowane z tak bliskiej odległości.

Jupiter do nas mówi. Są to fale wykryte podczas emisji wysokoenergetycznych cząstek, które generują olbrzymie zorze otaczające biegun północny Jowisza. Emisje te są najsilniejsze w Układzie Słonecznym. Teraz chcemy dowiedzieć się, skąd one pochodzą i jakie jest ich źródło - powiedział Bill Kurth z amerykańskiego Uniwersytetu Iowa.

Oprócz zwykłej kamery, sonda wyposażona była w kamerę na podczerwień. JI-RAM dostarczony przez Włoską Agencją Kosmiczną wykonał niesamowite zdjęcia obszarów okołobiegunowych Jowisza.

Te pierwsze zdjęcia w podczerwieni przedstawiają ciepłe i gorące obszary, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Choć wiedzieliśmy, że pierwsze zdjęcia południowego bieguna Jowisza w podczerwieni pozwolą nam zobaczyć zorze polarne, to i tak jesteśmy nimi zachwyceni - powiedział Alberto Adriani, badacz JIRAM z Instituto di Astrofisica e Planetologia Spaziali w Rzymie.

Zakończenie misji Juno zaplanowano na luty 2018 roku. Północne regiony polarne Jowisza, dotychczas dość słabo poznane, będą obserwowane przez instrumenty Juno przez kolejne 35 orbit w ramach jej misji podstawowej.

Autor: Sylwia Owca

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić