Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Od euforii po agresję. Sprawdź, jak różne rodzaje alkoholu wpływają na twój nastrój i emocje

16
Podziel się:

Wino relaksuje, wódka dodaje energii, a piwo zwiększa pewność siebie - oto wynik badań brytyjskich naukowców.

Od euforii po agresję. Sprawdź, jak różne rodzaje alkoholu wpływają na twój nastrój i emocje
(flickr.com, dennis crowley)

Jak się okazuje alkohol nie tylko potrafi zaszkodzić zdrowiu, ale i wpłynąć na emocje. Wynika to z faktu, że nasze samopoczucie uzależnione jest od rodzaju alkoholu, jaki pijemy. Czerwone wino sprawia, że ludzie czują się zrelaksowani i stają się bardziej kochliwi. Z kolei wódka czy whisky dodają energii, ale też potęgują agresję - sugerują eksperci z Bangor University i King’s College w Londynie - informuje Daily Mail. Badanie z udziałem 30 tys. osób wykazało, że reakcje emocjonalne osób pijących różnią się wobec wybranego przez nich alkoholu. Dane pochodzą z Global Drug Survey, ankiety online na grupie 18-34-latków przeprowadzonej w 11 językach w 21 krajach na całym świecie.

Zrozumienie emocji związanych z piciem alkoholu jest konieczne, aby rozwiązać problem jego nadużywania. Daje nam to wgląd w emocje, jakie wpływają na wybór napojów alkoholowych w różnych grupach wiekowych – napisali autorzy w dzienniku BMJ Open.

*Według naukowców istotną rolę odgrywają również upodobania. *Jeśli ludzie piją czerwone wino, aby się odprężyć, prawdopodobnie staną się bardziej zrelaksowani. Jeśli piją wódkę na imprezie, żeby się zabawić, najpewniej dostaną zatrzyku energii. Kiedy poziom alkohol wzrasta we krwi, zmniejsza się zdolność mózgu do tłumienia impulsywnych uczuć lub do rozważenia konsekwencji działań z nimi związanych, przekonuje profesor Mark Bellis z Bangor University. I dlatego, w przeciwieństwie do innych alkoholi, czerwone wino, dzięki któremu ludzie mogą się poczuć wyluzowani i sexy, może także wywołać zmęczenie i skłonność do płaczu.

Zobacz także: Zobacz 5 mitów o alkoholu:

*Obok pewności siebie, picie alkoholu wiąże się również z uczuciami agresji i niepokoju. *Od wieków historia rumu, ginu, wódki i innych mocniejszych alkoholi jest związana z przemocą, przypomina Profesor Bellis. Jest to spowodowane łatwym dostępem do tych trunków.

Stosunkowo niskie ceny mogą zachęcać do konsumpcji na poziomie szkodliwym dla zdrowia osoby pijącej, a poprzez przemoc i agresję, które wywołują, stanowią także zagrożenie dla ludzi w najbliższym otoczeniu - dodaje ekspert.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
niemówięnie
5 lata temu
wychodzi na to że trzeba chlać wszystko naraz i będzie najlepiej:)
nordi
5 lata temu
Żeby to stwierdzić trzeba być naukowcem? Ostatnio amerykańscy naukowcy odkryli amerykę więc wszystko idzie w dobrym kierunku
4bronki
5 lata temu
A coś o piwoszach...?! ;D
to jest auten...
5 lata temu
Jak samemu sie pije i widzi ile pija znajomi i co przede wszystkim piją i jaki maja ogólnie charakter to po przeanalizowaniu i logicznym myśleniu juz na trzeźwo łatwo zauważyć jak kto reaguje po jakich używkach.Ja tez tak mam,po winie chce mi spać,po piwie sie bawie raz dobrze raz zle a po wódce wali mi na łeb i do tego fajka i czuje sie jak bym mógł wszystko a tak naprawde alkohol gubi i daje złudzenie,marnuje życie i stwarza problemy i zdrowotne i finansowe a czasem materialne.Skąd to wiem?z autopsji swojej o znajomych.Jak pic to z umiarem bo nie jeden juz stracił życie!!!
badacz
5 lata temu
Im bardziej pijany tym głupszy , cała tajemnica alkoholu. Niektórym tak zostaje nawet w okresach trzeźwości.
Beton
5 lata temu
Jest taka whisky KINGSLEY. Każdemu po tym bije palma :-)))) Na myszach , jak nic!
aaaa
5 lata temu
A może ludzie o danym typie usposobienia wybierają różne alkohole. W takich pseudobadniach on-line trudno czasami odróżnić skutek od przyczyny.
krystek
5 lata temu
Kto tego pajaca szczerbę dopuścił dzisiaj do głosu...
PIKPOK
5 lata temu
POTWIERDZAM!!! PO WÓDCE BUDZI SIĘ WE MNIE HE-MAN PO PIWIE RELAKSIK A WINA NIE PIJE
X
5 lata temu
Problem alkoholowy wynika z tego, że wódka jest za tania? Brawo. W takim razie problem głodu, bezrobocia czy bezdomności wynika z tego, że mamy za dużo ludzi...? Brzmi jak rządowa propaganda przed podwyższeniem akcyzy ;/
Otaku
5 lata temu
A ja nie pije tych sików. Mam łeb zdrowy i zawsze gotowy. Szaleńcom którzy chleją polecam obejrzeć białe groby dzieci na cmentarzu :\ Ciepło pozdrawiam abstynentów!
hamowanie ham...
5 lata temu
Alkohol wzmaga nastrój w którym się było przed wypiciem i tyle. Zaś osoby o zwiększonym poziomie agresji częściej wybierają mocne alkohole. Z kolei chmiel w piwie działa uspokajająco. Jestem pod wrażeniem osób, które potrafią upić się zwykłym piwem (takim do 5%) bo do tego potrzeba 8 butelek wypitych w 15 min.
aga
5 lata temu
alkohol jedynie wyzwala emocje, a nie je powoduje.
Jacek
5 lata temu
Ja piję tylko Amarenę z Biedry :-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić