REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
22.11.17 (19:18)

Od euforii po agresję. Sprawdź, jak różne rodzaje alkoholu wpływają na twój nastrój i emocje

Wino relaksuje, wódka dodaje energii, a piwo zwiększa pewność siebie - oto wynik badań brytyjskich naukowców.
dennis crowley / flickr.com

Jak się okazuje alkohol nie tylko potrafi zaszkodzić zdrowiu, ale i wpłynąć na emocje. Wynika to z faktu, że nasze samopoczucie uzależnione jest od rodzaju alkoholu, jaki pijemy. Czerwone wino sprawia, że ludzie czują się zrelaksowani i stają się bardziej kochliwi. Z kolei wódka czy whisky dodają energii, ale też potęgują agresję - sugerują eksperci z Bangor University i King’s College w Londynie - informuje Daily Mail. Badanie z udziałem 30 tys. osób wykazało, że reakcje emocjonalne osób pijących różnią się wobec wybranego przez nich alkoholu. Dane pochodzą z Global Drug Survey, ankiety online na grupie 18-34-latków przeprowadzonej w 11 językach w 21 krajach na całym świecie.

Zrozumienie emocji związanych z piciem alkoholu jest konieczne, aby rozwiązać problem jego nadużywania. Daje nam to wgląd w emocje, jakie wpływają na wybór napojów alkoholowych w różnych grupach wiekowych – napisali autorzy w dzienniku BMJ Open.

REKLAMA

*Według naukowców istotną rolę odgrywają również upodobania. *Jeśli ludzie piją czerwone wino, aby się odprężyć, prawdopodobnie staną się bardziej zrelaksowani. Jeśli piją wódkę na imprezie, żeby się zabawić, najpewniej dostaną zatrzyku energii. Kiedy poziom alkohol wzrasta we krwi, zmniejsza się zdolność mózgu do tłumienia impulsywnych uczuć lub do rozważenia konsekwencji działań z nimi związanych, przekonuje profesor Mark Bellis z Bangor University. I dlatego, w przeciwieństwie do innych alkoholi, czerwone wino, dzięki któremu ludzie mogą się poczuć wyluzowani i sexy, może także wywołać zmęczenie i skłonność do płaczu.

Zobacz 5 mitów o alkoholu:

*Obok pewności siebie, picie alkoholu wiąże się również z uczuciami agresji i niepokoju. *Od wieków historia rumu, ginu, wódki i innych mocniejszych alkoholi jest związana z przemocą, przypomina Profesor Bellis. Jest to spowodowane łatwym dostępem do tych trunków.

Stosunkowo niskie ceny mogą zachęcać do konsumpcji na poziomie szkodliwym dla zdrowia osoby pijącej, a poprzez przemoc i agresję, które wywołują, stanowią także zagrożenie dla ludzi w najbliższym otoczeniu - dodaje ekspert.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij