Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Polacy nie chcą otwartych granic dla uchodźców

28
Podziel się:

Zdecydowana większość Polaków nie chce przyjęcia uchodźców. Wyniki sondażu "Co Polacy myślą naprawdę" - przedstawiło Centrum im. Adama Smitha.

Polacy nie chcą otwartych granic dla uchodźców
(OZAN KOSE / AFP)

Aż 64% ankietowanych odpowiedziało, że Polska powinna zamknąć granice. Kategorycznie za tym rozwiązaniem opowiedziała się zaledwie 1/3 badanych. Za taką opinię autorzy uznali odpowiedź wyrażoną natychmiast po pytaniu, gdzie badali również czas reakcji. Zdecydowanie przeciwnych zamknięciu granic przed uchodźcami było zaledwie 8 % pytanych. Badanie przeprowadzono w lutym, czyli przed zamachami w Brukseli.

Jesteśmy dość sentymentalni i wbrew pozorom empatyczni. Wśród deklarujących potrzebę zamknięcia granic ponad połowa badanych nie mówi tego z pełnym przekonaniem - powiedziała Anna Gołębicka, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

Eksperci zapytali także Polaków, czy czują się bezpiecznie. Tylko 32% odpowiedziało twierdząco w sposób kategoryczny. Natomiast 19% kategorycznie stwierdziło, że nie ma poczucia bezpieczeństwa. W tym badaniu rozbieżność wynikała głównie z wieku i płci. Większe poczucie bezpieczeństwa mieli mężczyźni i osoby starsze.

Ci ostatni mogą to oceniać przez pryzmat swojego bezpieczeństwa ekonomicznego. Mają emerytury, więc stały dochód, i to się przekłada na ich postrzeganie sytuacji - ocenia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Najbardziej radykalni są młodzi. Młodzi w wieku od 18 do 39 lat w niektórych kwestiach mają bardziej jednoznaczne opinie niż Polacy po czterdziestce. Czują się mniej bezpiecznie i częściej chcą zamykać granice przed uchodźcami. Rzadziej wskazują, że jesteśmy narodem przyjaznym.

Z jednej strony młodsze osoby są mocno świadome siebie i świata. Widzą nasze narodowe wady i zalety na tle innych krajów i nie są tak mocno przekonane o otwartości i słowiańskiej gościnności Polaków. Są także bardziej radykalne w swych postawach. Z drugiej strony są bardziej dumne z bycia Polakami. Inne nasze badania pokazują, że młodzi Polacy hasło „Honor i ojczyzna" mają we krwi - mówi dyr. Michał Banach z firmy Neurohm Polska, która wraz z Panelem Badawczym Ariadna oraz ISBnews przeprowadziła sondaż.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 570 osób.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
fen
6 lat temu
bardziej chodzi o wplyw islamu na nasza kulture i na zasze zycie.jak chcecie drugiej francji to badzcie za.ja bede bronil swojego kraju i kultury i tradycji nawet za cene zycia.
Paweł K.
7 lat temu
Jakoś nie widać korzyści z tego, że Polacy są i byli dobrym narodem. Tak czy siak, przez lata tylko nas najeżdżano, grabiono i rozrywano. Może warto w końcu olać sprawę wizerunku i po prostu zrobić co trzeba, a nie liczyć na to, że jeśli będziemy dobrzy, to dostaniemy coś od kogoś w zamian. W świecie Polska to tylko jakiś tam kraj obok Rosji. Wszyscy wokół próbują nam wciskać różne bzdety dla własnych korzyści.
Int3ligentny ...
7 lat temu
500+ dużo wniesie do polskiej kultury. Dzięki temu programowi wielu Polaków pierwszy raz zobaczy pieniądze, których nie ukradli! W menelskich "dzielnicach" w całej Polsce już trwają imprezy. Niedawno musieli robić dziecko dla "becikowego", które w najlepszym wypadku dostawali raz na rok, dopóki dupa nie pękła. Teraz kasę 2-3x większą będą dostawać co miesiąc! Dzieci kradnące od trzeciego roku życia, bandy małoletnich parchów napadające na starsze osoby, rodzice permanentnie bezrobotni (ciężko znaleźć pracę dla kogoś BEZ PODSTAWÓWKI) - dostaną NAGRODĘ za płodzenie przyszłości POLSKI! "Dzieci Kaczyńskiego" (bo tak sami mówią o nowopoczętych z myślą o 500+) w wieku 18 lat dawno zapomną o szkole. Albo będą siedzieć w pierdlu za napady i rozboje (a nawet nieumyślne zabójstwa, bo już planują zakup samochodów za 500+, a to nałojone dzień w dzień to może i zabić siedząc za kółkiem), albo zasilą elektorat jedynej słusznej partii, która tę patologię hoduje! Rodzice dadzą im wzór Polaka!
asdads
7 lat temu
Stop islmizacji !!! Każdy kto jest za przyjęciem uchodźców powinien ich przyjmować do własnego domu !!!
Polemik
7 lat temu
Z tego wynika ,ze nasze slopecznstwo sklada z 64 procent Polakow, a reszta to Zydzi, Muzulmanie i glupcy bez wyobrazni.Zastanawiajacym jest fakt, ze Zydzi zyjacy w Polsce majacy wladze praktyczna nad "polskim rzadem", chca muzulmanow co jest rownorzedne z tym ze jak muzulmanie sie zaaklimatyzuja to Zydzi jako pierwsi beda musieli wiac z Polski, chyba ze maja polecenie poswiecic sie dla dobra Islamu ktorym chca sie posluzyc,zeby zniszczc Slowian.Ale kto pozniej ,odzyska Polske czy Niemcy z rak Islamu? Zatrudnia znow ludzi sovieckich z ZSRR i USA jak w drugiej wojnie swiatowej? No i Ilsamisci jak zrobia holocaust, to nie zbuduja zadnej gospodarki ktora wygenruje odszkodowanie pozostalym madrzejszym ktorzy w pore zwiali.
tyk*rwo
7 lat temu
Centrum smitha ? Jest tu jeszcze coś polskiego ?
antylewak
7 lat temu
Jeśli już musimy przyjąć (bo 15 tys zakontraktowała Premiera Kopacz) to tylko chrześcijańskie rodziny.Muslinów niech sobie Makrela wszystkich weźmie.
xxl
7 lat temu
jestem stary i też nie chcę potencjalnych morderców
Krzyś
7 lat temu
Pamiętacie stare przysłowie, że "...Polak przed szkodą i po szkodzie jest głupi..." ? Może pora to zmienić..Jeżeli we wszystkich krajach na świecie w których jest jakaś większa diaspora muzułmańska rządy borykają się z problemami takimi jak terroryzm , bandytyzm i brak asymilacji ludności muzułmańskiej to czy my musimy sprawdzać czy może nam się uda ich "uczłowieczyć"?? Sami na to sobie odpowiedzcie.
obserwator
7 lat temu
Pozytywne myślenie z ich strony popieram w 100% najpierw Polak w Polsce.
ed
7 lat temu
powiem tak, nie będzie problemów większych z wyznawcami prawosławia, katolików buddyzmu czy tym podobnych ideologi, bo to są ludzie którzy z łatwością się asymilują i to rozumieją, natomiast z wyznawcami islamu jest spory problem, bo istnieje zbyt dużo odłamów tej Religi, z czego każdy odłam coś od siebie dodaje ekstra, tylko nieliczne wyrzucają mowę nienawiści w koranie, więc to tutaj leży problem, typowe starcie kultur, pewne z nich potrafią razem współistnieć, inne nie, niczym ogień i woda... Nie ma nic gorszego niż fanatyzm, za to ciężkie roboty na kamieniołomach za darmo powinny być w formie kary przez 35 lat, ale by się system rozwijał :)
robo
7 lat temu
Jesteśmy empatycznym narodem , ale nie głupim ani politycznie poprawnym i nie damy sobie zrobić niczego na co sami się nie godzimy . Większość "uchodźców" szuka nie lepszego życia a socjalu , oni nie chcą pracować ani się integrować oni chcą krzewić swoje obyczaje i koniec końców doprowadzić dany obszar do stanu swojego kraju z którego uciekli . Do społeczeństwa , nauki , sztuki nie wnoszą nic ciekawego , jedyne pole do popisu mają w terroryzmie TAM są mistrzami
wierny
7 lat temu
Brawo dla młodych Polek i Polaków!! Chrońmy nasz kraj, nasze bezpieczeństwo i naszą tożsamość. I pamiętajmy, że: Płacze Anglia, Belgia, Francja - TAK SIĘ KOŃCZY TOLERANCJA!!! - a szczególnie nadmierna, oszalała tolerancja bez granic, którą teraz promują środowiska lewicowe i lewackie w całej Europie.
b
7 lat temu
Powinni żyć w Świecie który sobie stworzyli - ISLAM. Oczywiście serce ściska jak człowiek patrzy na twarz zapłakanego, brudnego Dziecka, tylko rozsądnie trzeba myśleć. Tam jest totalny bałagan i zniszczenie, nie ma człowieka który dałby radę zaprowadzić porządek. Rządzi przemoc i Władza w sojuszu z Ruskimi i Amerykanami - a chodzi o bogactwa. Nikt nie liczy się z normalnym człowiekiem. Kto z tych ludzi zechce żyć jak EYROPEJCZYK? Musiałby wyrzec się Islamu. Dla nich OSBNIK słaby nie ma prawa żyć normalnie, kobiety traktuje się jak przedmiot. To nie religia! Każda religia potępia przemoc i zło!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić