Polacy nie chcą otwartych granic dla uchodźców

39

Zdecydowana większość Polaków nie chce przyjęcia uchodźców. Wyniki sondażu "Co Polacy myślą naprawdę" - przedstawiło Centrum im. Adama Smitha.

Polacy nie chcą otwartych granic dla uchodźców
(OZAN KOSE / AFP)

Aż 64% ankietowanych odpowiedziało, że Polska powinna zamknąć granice. Kategorycznie za tym rozwiązaniem opowiedziała się zaledwie 1/3 badanych. Za taką opinię autorzy uznali odpowiedź wyrażoną natychmiast po pytaniu, gdzie badali również czas reakcji. Zdecydowanie przeciwnych zamknięciu granic przed uchodźcami było zaledwie 8 % pytanych. Badanie przeprowadzono w lutym, czyli przed zamachami w Brukseli.

Jesteśmy dość sentymentalni i wbrew pozorom empatyczni. Wśród deklarujących potrzebę zamknięcia granic ponad połowa badanych nie mówi tego z pełnym przekonaniem - powiedziała Anna Gołębicka, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

Eksperci zapytali także Polaków, czy czują się bezpiecznie. Tylko 32% odpowiedziało twierdząco w sposób kategoryczny. Natomiast 19% kategorycznie stwierdziło, że nie ma poczucia bezpieczeństwa. W tym badaniu rozbieżność wynikała głównie z wieku i płci. Większe poczucie bezpieczeństwa mieli mężczyźni i osoby starsze.

Ci ostatni mogą to oceniać przez pryzmat swojego bezpieczeństwa ekonomicznego. Mają emerytury, więc stały dochód, i to się przekłada na ich postrzeganie sytuacji - ocenia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Najbardziej radykalni są młodzi. Młodzi w wieku od 18 do 39 lat w niektórych kwestiach mają bardziej jednoznaczne opinie niż Polacy po czterdziestce. Czują się mniej bezpiecznie i częściej chcą zamykać granice przed uchodźcami. Rzadziej wskazują, że jesteśmy narodem przyjaznym.

Z jednej strony młodsze osoby są mocno świadome siebie i świata. Widzą nasze narodowe wady i zalety na tle innych krajów i nie są tak mocno przekonane o otwartości i słowiańskiej gościnności Polaków. Są także bardziej radykalne w swych postawach. Z drugiej strony są bardziej dumne z bycia Polakami. Inne nasze badania pokazują, że młodzi Polacy hasło „Honor i ojczyzna" mają we krwi - mówi dyr. Michał Banach z firmy Neurohm Polska, która wraz z Panelem Badawczym Ariadna oraz ISBnews przeprowadziła sondaż.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 570 osób.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić