Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Powróciła po 40 latach. Na Antarktydzie otworzyła się czeluść większa od Czech

106

Ogromnych rozmiarów dziura pojawiła się na lodowym kontynencie. Ostatnio naukowcy mogli ją obserwować w latach 70.

Powróciła po 40 latach. Na Antarktydzie otworzyła się czeluść większa od Czech
(Pixabay.com, girlart39)

Po 40 latach znowu pojawiła się Połynia Morza Weddella. Wcześniej naukowcy obserwowali dziurę miedzy 1974 i 1976 rokiem. Miała wtedy obszar zbliżony do Nowej Zelandii (około 270 tys. km kwadratowych) i była największa na świecie. Po 40 latach wielki przerębel, przez fachowców nazywany połynią, powrócił i chociaż jest nieco mniejszy (80 tys. km kwadratowych), to stał się istotnym tematem dla badań.

Badanie tego zjawiska w latach 70. było utrudnione. Specjaliści nie dysponowali wtedy jeszcze odpowiednimi narzędziami. Technologia zdjęć satelitarnych dopiero się rozwijała i nie była tak dostępna jak obecnie. Dlatego tegoroczne badania gigantycznej dziury w lodzie są dla naukowców tak ważne. Mają dać odpowiedź na pytania, na które nie znaleziono ich w latach 70. Naukowcy przede wszystkim chcą dowiedzieć się, czy zjawisko jest wywoływane globalnym ociepleniem i jaki ma wpływ na klimat.

Mówienie, że połynia powstała wskutek globalnego ocieplenia jest przedwczesne. Musimy odróżnić globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka od naturalnych zmian klimatycznych - mówi profesor Kenta Moore z Uniwersytetu w Toronto, który zajmuje się badaniem zjawiska.

Połynia to obszar wody, otoczony lodem. Powstaje, gdy do powierzchni lodowca dopływa ciepły prąd morski. Obecnie największa jest Połynia Wód Północnych - znajduje się miedzy Grenlandią i Kanadą i ma powierzchnię 85 tys. km kwadratowych.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić