Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Powróciła po 40 latach. Na Antarktydzie otworzyła się czeluść większa od Czech

66
Podziel się:

Ogromnych rozmiarów dziura pojawiła się na lodowym kontynencie. Ostatnio naukowcy mogli ją obserwować w latach 70.

Powróciła po 40 latach. Na Antarktydzie otworzyła się czeluść większa od Czech
(Pixabay.com, girlart39)

Po 40 latach znowu pojawiła się Połynia Morza Weddella. Wcześniej naukowcy obserwowali dziurę miedzy 1974 i 1976 rokiem. Miała wtedy obszar zbliżony do Nowej Zelandii (około 270 tys. km kwadratowych) i była największa na świecie. Po 40 latach wielki przerębel, przez fachowców nazywany połynią, powrócił i chociaż jest nieco mniejszy (80 tys. km kwadratowych), to stał się istotnym tematem dla badań.

Badanie tego zjawiska w latach 70. było utrudnione. Specjaliści nie dysponowali wtedy jeszcze odpowiednimi narzędziami. Technologia zdjęć satelitarnych dopiero się rozwijała i nie była tak dostępna jak obecnie. Dlatego tegoroczne badania gigantycznej dziury w lodzie są dla naukowców tak ważne. Mają dać odpowiedź na pytania, na które nie znaleziono ich w latach 70. Naukowcy przede wszystkim chcą dowiedzieć się, czy zjawisko jest wywoływane globalnym ociepleniem i jaki ma wpływ na klimat.

Mówienie, że połynia powstała wskutek globalnego ocieplenia jest przedwczesne. Musimy odróżnić globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka od naturalnych zmian klimatycznych - mówi profesor Kenta Moore z Uniwersytetu w Toronto, który zajmuje się badaniem zjawiska.

Połynia to obszar wody, otoczony lodem. Powstaje, gdy do powierzchni lodowca dopływa ciepły prąd morski. Obecnie największa jest Połynia Wód Północnych - znajduje się miedzy Grenlandią i Kanadą i ma powierzchnię 85 tys. km kwadratowych.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
Ooo
5 lata temu
Czelusc po jakiemu to
XVY
5 lata temu
W Polsce nie ma żadnego ocieplenia, Są 4 pory roku i tak by zostało, gdyby nie trucie ludzi metalami cięzkimi. Do cho...lery kto nas świadomie zabija ?
123
5 lata temu
Z tamtą wyjdzie armia baranka Bożego.
qwfqf
5 lata temu
Nie było francuskiego lobby elektrowni atomowych aby zamieniać paliwa kopalne na eurotechnologie fra atomu,
ja
5 lata temu
Jezus Maria! Jak Pepiki tam wpadną, to i nas zaraz tam wessie.
Janusz z Pier...
5 lata temu
Zaraz. To musi być fotomontarz. Przecież w Biblii nic nie pisze o czemś takim. Jakby to byłą prawda to nasz proboszcz by nam o tem muwił.
jka
5 lata temu
"Miała wtedy obszar [...] około 270 tys. km kwadratowych [...] powrócił i chociaż jest nieco mniejszy (80 tys. km kwadratowych) - niecałe 30% poprzedniego; nieco mniejszy ?
Astronom
5 lata temu
W okresie 4,5 miliarda lat istnienia globu ziemskiego OCIEPLENIE lub OZIĘBIENIE klimatu miało już miejsce wiele razy, bo uzależnione jest WYŁĄCZNIE od PRECESJI OSI ZIEMSKIEJ w cyklu zgodnym z przebiegiem ROKU PLATONA = 25 750 lat.Człowiek pomimo hipotez pseudo naukowców NIE MA NA TE ZMIANY ŻADNEGO WPŁYWU!
Maćko
5 lata temu
Na Antarktydzie otworzyła się czeluść większa od czech. A nawet od czterech... :o)
Oli
5 lata temu
Super 40 lat nie możliwe
barnamar.pl
5 lata temu
Gdzieś czytałem, że w średniowieczu cytrusy i winogrona były uprawiane i doskonale owocowały w okolicach Krakowa - nie było zim i temperatur poniżej zera na obszarach dzisiejszej Polski i Środkowej Europy! Jeśli faktycznie tak było, to co na to "naukowcy", którzy w latach 70' straszyli globalnym zlodowaceniem a obecnie głoszą ideę globalnego ocieplenia?
xfbxf
5 lata temu
Przerębel jest rodzaju żeńskiego, redaktorze.
wertyui
5 lata temu
W latach 70 gloszono powszechnie globalne ochłodzenie!
L.
5 lata temu
"otworzyła się czeluść" - może wchłonie opętaną , obłędna opozycje wraz z bolkiem. A może i papa czółko z Timermansem się załapią
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić