Barbara Jaros| 

Prądy morskie najsłabsze od 1500 lat. Grozi nam mała epoka lodowa

175

Według naukowców prądy morskie północnego Atlantyku "drastycznie osłabły". Ostatni raz takie zjawisko miało miejsce podczas małej epoki lodowej.

Prądy morskie najsłabsze od 1500 lat. Grozi nam mała epoka lodowa
(The University of Hong Kong)

Ocean Atlantycki znacząco wpływa na klimat Europy i USA. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna. Nazwą tą określa się system prądów morskich, które transportują zimną wodę z północnego Atlantyku na południe, a ciepłą z tropików na północ.

Tematem cyrkulacji zainteresowali się ostatnio naukowcy z University of Hong Kong. Badacze są zdania, że osłabienie prądów morskich jest bezpośrednio konsekwencją ocieplenia klimatu i topnienia pokrywy lodowej na Grenlandii - donosi "Daily Mail".

Odkrycie pozwoli nam lepiej zrozumieć, jakie zmiany klimatu potencjalnie czekają nas w najbliższej przyszłości - mówi dr Benoit Thibodeau.

Teraz naukowcy starają się poznać prędkość prądów w przeszłości. Wstępnie udało im się ustalić, że tak słaba cyrkulacja po raz ostatni występowała prawdopodobnie 1500 lat temu, a jej kolejne spowolnienie zaczęło się pod koniec okresu zwanego małą epoką lodową (mniej więcej w latach 1600-1850).

Teoria ta wymaga jeszcze potwierdzenia. Jeśli okaże się prawdziwa, konsekwencje dla klimatu mogą być bardzo poważne: znaczące zmiany pogody w Ameryce Północnej, Europie i Afryce, dużo ostrzejsze zimy w Europie czy gwałtowne podnoszenie się poziomu morza na wschodnim wybrzeżu USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Potężne, ukryte źródło na biegunie południowym. Naukowcy przekazali niepokojące informacje
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić