Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Problem z testami na koronawirusa w Polsce

7

Doktor Paweł Grzesiowski, który jest specjalistą w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, donosi, że pojawiły się problemy z testami na koronawirusa w Polsce. Chodzi o ich rzetelność.

Koronawirus. Ekspert zabrał głos ws. testów
Koronawirus. Ekspert zabrał głos ws. testów (Getty Images, Vladimir Gerdo)

Ekspert podkreśla, że nie ma znaczenia, jak dużo wykonujemy badań. Najważniejsze jest, by przywiązywać wagę do ich jakości. Doktor Grzesiowski twierdzi, że pojawił się problem dotyczący kontrolowania jakości tekstów.

Problem nagłaśnia portal.abczdrowie.pl. Jak czytamy, ani Ministerstwo Zdrowia, ani Główny Inspektorat Sanitarny, ani Państwowy Zakład Higieny nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności za kontrolowanie testów na zakażenie koronawirusem, które wykonuje się w Polsce. Dodatkowo, nie powstał zintegrowany system nadzoru nad laboratoriami.

Zobacz także: Najcieplejszy rok w historii. Będzie tylko gorzej

Doktor Grzesiowski zwraca również uwagę na jeszcze jedną ważną sprawę. Chodzi o to, że w Polsce nie zdecydowano się postawić na jeden test od początku przeprowadzania badań.

Ministerstwo Zdrowia często zmienia dostawców. Laboratoria, które wykonują testy firmy A, muszą przerzucać się na firmę B czy C i tak dalej. W efekcie trzeba ciągle przestawiać linię diagnostyczną, a to zajmuje kilkanaście godzin i wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli zrobi się to nieprecyzyjnie albo na skróty, to testy dają fałszywe wyniki - wyjaśnia Grzesiowski w rozmowie z portalem naTemat.

Koronawirus w Polsce. Fałszywe wyniki testów

Doktor Grzesiowski już wcześniej informował za pośrednictwem Twittera, jak ważne jest trzymanie się procedur podczas przeprowadzania testów na koronawirusa.

Szpital 500-łóżkowy. Środa. Przesiewowe wymazy u personelu. 30 dodatnich. Zamknięcie szpitala. Groźba ewakuacji 200 pacjentów. Sobota. Po analizie ryzyka powtórne testy. Wszystkie ujemne. To już test-afera. Jedne testy fałszywie ujemne, inne fałszywie dodatnie. Brak walidacji - pisał.

Ekspert alarmuje, że wyniki testów mogą być nieprawdziwe. Może zdarzać się tak, że koronawirusa nie uda się wykryć i chory wróci do domu, myśląc, że nic mu nie dolega.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić