Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Bartosz Nowak
|
aktualizacja

Robi wodę z niczego. To urządzenie to przełom

53
Podziel się

Naukowcy stworzyli zasilane promieniami słonecznymi urządzenie wyciągające wodę z powietrza w miejscach nawet tak suchych, jak pustynia.

Robi wodę z niczego. To urządzenie to przełom
(MIT)

To pierwsze takie urządzenie na świecie. Tworzy je specjalny materiał "wytwarzający" wodę korzystając jedynie z promieni słonecznych. Działa nawet w miejscach o wilgotności na poziomie 20 proc. W 12 godzin potrafi wyprodukować prawie 3 litry wody - informuje "The Independent".

Chcieliśmy pokazać, że jeśli utkniesz na pustyni bez zapasu wody, to urządzenie uratuje ci życie. Człowiek do przeżycie potrzebuje ok. 330 ml wody dziennie. Z tym systemem da się tyle pozyskać w niecałą godzinę - twierdzi prof. Omar Yaghi, jeden z autorów prototypu.

Wynalazek nie powstał jednak, by pomagać zagubionym na pustkowiu turystom. Wprowadzony do masowej produkcji pomógłby tam, gdzie ludzie zmagają się z suszą każdego dnia.

Tajemnica tkwi w łączeniu metalu cząsteczkami organicznymi. Naukowcy z MIT wykorzystali cyrkon i kwas adypinowy. To one odpowiadają za pozyskiwanie częsteczek wody z powietrza, które przechodząc przez urządzenie są wyłapywane i zamieniane na płynną formę.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(53)
ehhh
5 lata temu
W 12h 3l wody. Chyba przy zasilaniu akumulatorowym (a nie słonecznym) i przy 100% wilgotności w wysokich temp. Poszukajcie sobie tabeli objętości pary wodnej w gramach na dm^3 wody zależnie od temp. dla temp. około 27 stopni jest to 0.7g na litr powietrza przy 100% wilgotności. To teraz przeliczcie ile powietrza byłoby wysuszyć do 0% (co też jest nie możliwe) żeby uzyskać 3000 gramów.
Gość
5 lata temu
No to z powietrza, czy z niczego?
...coś z nicz...
5 lata temu
Robi wodę z niczego.??? doprawdy??? To tak jakby powiedzieć Świat powstał z niczego...coś z niczego :) Zamiast mówić o Stworzycielu.
Stasiek
5 lata temu
powinienem odebrać Jolce ten pierścionek z diamentem..
Bob
5 lata temu
Bzdura. Czyli przy wilgotności 20% to coś produkuje 250ml wody na godzinę. 1m3 powietrza w temp pokojowej przy 100% wilgotności zawiera ok 17g wody, 20% - 3.4g. To urządzenie musiałoby mieć przepływ powietrza 73m3/h, przy 100% wydajności (której nie ma). To jest mniejwiecej tyle co standardowy ekstraktor łazienkowy. Ta bateryjka słoneczna ledwo co by zasilała wiatrak a co dopiero całą resztę. Dla porównania, 2kW osuszacz powietrza, w takich samych warunkach, wyciągnie max 1.25l wody/h, co oznacza, że potrzebujesz ok 600W na szklankę wody. Na tyle mocy, w idealnych warunkach, potrzebowałbyś panel o powierzchni co najmniej 3m2, gdzie takie cudo waży prawie 40kg! Powodzenia
takei tam
5 lata temu
Afrykę napoja nakarmia a oni potem i tak do Europy. Przed glupia reporukcja hamuje ich tylko czynniki zewnetrzne, takie wynalazki moga im tylko niepotrzebnie ulatwic
dumbfunding
5 lata temu
W Independent bardzo często zamieszczają bujdy - głównie polityczne, ale widać że pseudonauka też ma swoje miejsce. Następna zrzutka na niedziałający prototyp albo zapowiedź prototypu który tylko ładnie działa. Ważne tylko aby dotacje leciały.
fake nes\ws
5 lata temu
Jeśli ktoś choć trochę uważał na fizyce to wie że urządzenie które ma wyżej wymienione parametry - nie może działać jak to obiecuje ten artykuł.
EDek
5 lata temu
Jakby tak wymyślili maszynkę do zamieniania wody w spirytus to by dopiero zasługiwało na nobla !
oj tam
5 lata temu
Ale to już było w Diunie?
bn
5 lata temu
to wspaniałe antidotum na topnienie lodowców, bo woda w końcu trafia do atmosfery i w niej cyrkuluje.
Thunderf00t
5 lata temu
Ściema, polecam filmiki Busted na youtube, gdzie facet pokazuje, dlaczego takie wynalazki reklamowane na serwisach crowdfundingowych to ściema.
WCK
5 lata temu
Gdy kończy się noc jest (przed-świt ) a zaczyna się dzień na każdej pustyni występuje chwila z mgłą . Pustynny chrząszcz " SKARABEUSZ :" wspina się na wydmowy pagórek staje dęba na przednich odnóżach rozkłada możliwie jak najmocniej swoje ciało w kierunku powiewu mgły . Skroplone cząstki mgły w postaci większych kropel spływają w dół do jamy gębowej . Spektakl trwa do póty skarabeusz nie zaopatrzy się w wodę potrzebną na przeżycie do następnego dnia. Ów wynalazek to podpatrzenie natury . Wiele wynalazków to podpatrzenie natury . I oto chodzi.
Twoj nick
5 lata temu
3-ma litrami to całej Afryki nie napoją
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić