Bartosz Nowak| 
aktualizacja 

Robi wodę z niczego. To urządzenie to przełom

86

Naukowcy stworzyli zasilane promieniami słonecznymi urządzenie wyciągające wodę z powietrza w miejscach nawet tak suchych, jak pustynia.

Robi wodę z niczego. To urządzenie to przełom
(MIT)

To pierwsze takie urządzenie na świecie. Tworzy je specjalny materiał "wytwarzający" wodę korzystając jedynie z promieni słonecznych. Działa nawet w miejscach o wilgotności na poziomie 20 proc. W 12 godzin potrafi wyprodukować prawie 3 litry wody - informuje "The Independent".

Chcieliśmy pokazać, że jeśli utkniesz na pustyni bez zapasu wody, to urządzenie uratuje ci życie. Człowiek do przeżycie potrzebuje ok. 330 ml wody dziennie. Z tym systemem da się tyle pozyskać w niecałą godzinę - twierdzi prof. Omar Yaghi, jeden z autorów prototypu.

Wynalazek nie powstał jednak, by pomagać zagubionym na pustkowiu turystom. Wprowadzony do masowej produkcji pomógłby tam, gdzie ludzie zmagają się z suszą każdego dnia.

Tajemnica tkwi w łączeniu metalu cząsteczkami organicznymi. Naukowcy z MIT wykorzystali cyrkon i kwas adypinowy. To one odpowiadają za pozyskiwanie częsteczek wody z powietrza, które przechodząc przez urządzenie są wyłapywane i zamieniane na płynną formę.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić