Kamil Zajęcki| 
aktualizacja 

Rok 2016 był najgorętszy w historii. Biją na alarm

81

Średnia światowa wyniosła 14,8 stopni Celsjusza. - To absolutny rekord, od kiedy prowadzone są pomiary - alarmują naukowcy z programu Copernicus przy Komisji Europejskiej.

Rok 2016 był najgorętszy w historii. Biją na alarm
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, NASA)

Trudno o lepsze dowody na zmiany klimatu. Rok 2016 był gorętszy o 0,2 stopnia Celsjusza od dotychczasowego rekordzisty - roku 2015. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy porówna się ją do okresu sprzed rewolucji przemysłowej. Wówczas średnia światowa temperatura była o 1,3 stopnia niższa.

Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko wystąpienia upałów, susz i powodzi. Dalsze ocieplenie może spowodować straty, sięgające miliardów euro rocznie, i będzie miało wpływ na dostęp do wody pitnej i na plony w najbardziej narażonych krajach - alarmuje Copernicus Climate Change Service.

Rekordowa temperatura to nie wszystko. W 2016 roku odnotowano również największe stężenie dwutlenku węgla w atmosferze. W najbardziej newralgicznym momencie roku wyniosło ono na półkuli północnej 400 ppm (cząstek na milion). Nadzwyczajna sytuacja dotknęła kilka regionów na świecie. Były to m.in. Arktyka, południowa część Afryki (w pierwszej połowie roku), Azja Południowo-Wschodnia (w czasie monsunów), Bliski Wschód (w porze letniej) i niektóre części Ameryki Północnej (w okresie letnim i jesiennym).

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić