Krzysztof Narewski| 

Równoległe światy mogą istnieć. Oto dowód

211

Najnowsza teoria naukowców mówi o tym, że tzw. Chłodna Plama, olbrzymia, zimna i niemal pozbawiona materii przestrzeń we wszechświecie może być śladem po kolizji naszego świata z innym.

Równoległe światy mogą istnieć. Oto dowód
(iStock.com, RomoloTavani)

Niezwykły obszar wyróżnia się temperaturą niższą od otoczenia. Dokładnie o 0,00015 stopni Celsjusza, a to w kategoriach kosmicznych robi wrażenie. Szczególnie z racji ogromnego obszaru który zajmuje. Pierwotnie uważano, że to jakiś błąd pomiaru. Powtórne badanie znowu go pokazało. Nie ma możliwości dotarcie w te rejony jakimkolwiek statkiem kosmicznym ze względu na ogromną odległość (6-10 mld lat świetlnych), pozostają teorie. Według najnowszej, to "coś" nie powinno istnieć.

Prawdopodobnie najbardziej ekscytującą alternatywną hipotezą jest ta mówiąca o zderzeniu pomiędzy naszym światem, a innym. Istnienie Zimnego Miejsca może być dowodem na istnienie wielu uniwersum – mówi prof. Tom Shanks z Durham University, współtwórca najnowszych badań.

Jak duża jest ta Chłodna Plama (CMB Cold Spot)? Odkryty pierwotnie w 2004 roku obszar pustej przestrzeni kosmicznej ma średnicy ok. 1 mld lat świetlnych. Nie ma tam praktycznie żadnych galaktyk, ich gromad ani ciemnej materii. Badania prof. Shanksa wskazują, że szansa na powstanie tego miejsca w sposób naturalny wynosi 2 proc.

O teorii światów równoległych mówi się już od dawna. Każdy z nich ma swoją wersję wydarzeń. W uproszczeniu polega to na tym, że przykładowo w naszym świecie Jarosław Kaczyński jest prezesem Prawa i Sprawiedliwości, a w innym może stać na czele Platformy Obywatelskiej. Według tej teorii nasz wszechświat jest tylko rozszerzającą się bańką, a obok niego istnieją kolejne.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić