Jan Muller| 

Skarb z czasów pierwszych Piastów. Odkopali go na Śląsku

31

Poza piecem hutniczym sprzed tysiąca lat na terenie Miasteczka Śląskiego odnaleziono 127 elementów, m.in. fragmenty ceramiki. Najstarszy z nich może mieć nawet 4 tys. lat.

Skarb z czasów pierwszych Piastów. Odkopali go na Śląsku
(Wojtek Stankiewicz /SMZT)

Odkrycia dokonano w dzielnicy Żyglin-Żyglinek. Jest to o tyle istotne, że nazwa tego obszaru pochodzi od słowa "żglić", tzn. wytapiać rudy żelaza. W znalezionym piecu przetapiano ołów. W imieniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej badania archeologiczne w tym rejonie prowadzą dr Eugeniusz i Edelgarda Foltynowie, archeolodzy z Czechowic-Dziedzic.

Odkryty piec składa się z kilku warstw – gliny, brązowego i białego piasku oraz kamieni ognioodpornych z dodatkiem szlaki pochodzącej z wcześniejszego wytopu. Z kolei środek wypełniony jest tlenkowymi rudami ołowiu. Piec służył do podgrzewania rudy, wstępnego elementu jej obróbki - wyjaśnia "Gość Gliwicki".

Wiek pieca sugerują znalezione w nim fragmenty węgli drzewnych. Wskazanie 1000 lat potwierdziły wyniki badań fizykochemicznych. - Badane miejsce skrywa także inne cenne artefakty pochodzące zarówno z pradziejów, jak i wczesnego średniowiecza – zauważa dr Edelgarda Foltyn.

Na stanowisku archeologicznym dokopano się także do narzędzi krzemiennych, pochodzących ze środkowej epoki kamienia, czyli mezolitu. Badacze uważają, że odnalezione artefakty mogą świadczyć o działalności produkcyjnej rozciągniętej do czasów prehistorycznych - dodaje gazeta.

Zobacz także: Zobacz także: Znalezisko w ruinach grobu Jonasza

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić