Tak wyglądały pająki 305 mln lat temu

6

Russell Garwood z Uniwersytetu w Manchesterze i Paul Selden z Uniwersytetu Kansas odkryli, że skamielina mająca 305 mln lat jest bliskim krewnym pająka.

Tak wyglądały pająki 305 mln lat temu
(Garwood et al 2016/MNHM, Paris)

Stworzenie mierzyło jedynie 1,5 cm. Świetnie zachowane szczątki wskazują na to, że posiadało osiem kończyn i imponujące szczęki. Skamielina ochrzczona "Idmonarachne brasieri", podobnie jak pajęczaki attercoupus żyjące 80 mln lat wcześniej, nie była wyposażona w kądziołki do tworzenia pajęczyn. Mogło produkować jedynie pojedyncze nici z jedwabiu.

Odkrycia dokonano dzięki nowoczesnej tomografii komputerowej. Jak informuje BBC, niezwykle cenna skamielina leżała wśród innych wykopalisk w kartonie, który w latach 80. Paul Selden pożyczył z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Szczątki do połowy przykryte kamieniem zostały w końcu zbadane dzięki skanerowi i rentgenowi.

Pajęczak żył pośród przodków współczesnych pajęczaków Szczątki pierwszego odkrytego pajaka pochodzą z tego samego depozytu skamielin, mieszczącego się w Montceau les-Mines na wschodzie Francji, co świadczy o bliskim pokrewieństwie stworzeń. Naukowcy uważają, że te dwa gatunki mają wspólnego przodka. Rozdzieliły się jednak ok. 350 mln lat temu i ewoluowały niezaleznie do siebie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić