Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Tego systemu USA nie używały od zimnej wojny. Strach przed nagłym atakiem Kima

14
Podziel się

Amerykanie użyją systemu ostrzegania, którego nie musieli włączać od czasów zimnej wojny. Zmusiło ich do tego zaostrzenie konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Tego systemu USA nie używały od zimnej wojny. Strach przed nagłym atakiem Kima
(Chung Sung-Jun / Getty Images)
bEUPforV

Gdyby reżim Korei Północnej zdecydował się na atak na terytorium Stanów Zjednoczonych, najbliższym geograficznie celem byłyby Hawaje. Władze tego wyspiarskiego stanu uruchomią zapomniany już nieco system alarmowy przed atakami z powietrza. Jego pierwszą wersję stworzono po ataku na Pearl Harbor w 1941 roku. Ostatnio używano go do ćwiczeń przed ewentualnym atakiem rakiet jądrowych z ZSRR.

Hawaii Emergency Management Agency (HI-EMA) 1 grudnia będzie sprawdzać, czy Amerykanie są gotowi na możliwy atak pociskiem balistycznym. Tak jak za zimnej wojny, będą słyszeć wzbudzające niepokój syreny i komunikat, by "natychmiast schronić się wewnątrz budynków, nie wychodzić i nasłuchiwać dalszych instrukcji" - informuje "New York Post".

Komunikaty z nakazem schowania się nadawane będą także na falach radiowych, w telewizji i wysyłane na wszystkie telefony komórkowe.

HI-EMA działać będzie według wszelkich posiadanych informacji o ewentualnym przebiegu i konsekwencjach ataku na Honolulu - mówi przedstawiciel rządowej organizacji, Vern Miyagi.

bEUPforX
Zobacz także: Zobacz także: ONZ publikuje wideo z ucieczki żołnierza z Korei Północnej

Jeżeli Kim przyciśnie "atomowy guzik", każda minuta będzie na wagę złota. Amerykanie mogą liczyć, że informacja o ataku z Korei Północnej nadejdzie maksymalnie kwadrans przed upadkiem pierwszej rakiety lub rakiet z głowicami jądrowymi. Tyle musi im wystarczyć, by znaleźć sobie schronienie.

bEUPfosd

Nikt nie będzie miał czasu dzwonić do rodziny, zabierać dzieci ze szkoły i jeszcze dotrzeć do schronu. Każdy musi przetrenować plan z wyprzedzeniem, żeby w czarnej godzinie mieć przynajmniej spokojną głowę wiedząc, co robią nasi najbliżsi - dodaje Miyagi.

Szacując na podstawie dostępnych informacji, pocisk z Korei Północnej upadając na Honolulu zabiłby 18 tys. ludzi. Szacunkową liczbę poparzonych HI-EMA podaje jako 50 tys. do 120 tys. osób. Stany Zjednoczone mają skuteczny system przechwytywania takich rakiet, ale - zdaniem HI-EMA - gwarancji sukcesu w przypadku prawdziwego ataku nie ma.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEUPfosy
KOMENTARZE
(14)
D
4 lata temu
Kto to nagrywał ?.... z czego i z jakich pkt odniesienia.... Zastanówcie się dobrze Państwo!! Jaka technologia musi dysponować ktoś aby nagrać taki film.... Pkt odniesienia itd ......
realistka
4 lata temu
Nie znam się jak inni fachowcy i tak ma być. Myślę że amerykanie maja takie systemy antyrakietowe i inne o których nikt nie wie że gdyby chcieli Dzonga by już dawno nie było . Problem jest w Rosji i Chinach nie w bombach tego uzurpatora i mordercy . Problem to polityka nic innego. Zawsze problemem jest polityka i politycy a interesy ludzi nie mają z tym nic wspólnego.
Gość
4 lata temu
Jeden terrorysta zatrzymał ekspansję żandarma.
bEUPfosz
Kit na wodę
4 lata temu
A mi się wydaje że to USA szykuje się do ataku . Tak jest ZAWSZE . Najpierw wielka propadanda o Koreańskim zagrożeniu , mnożenie zagrożeń , incydenty ... itp. by jakoś uzasadnić atak. Tylko że ''ciemny ludek '' zaczyna wreszcie ''chwytać '' o co w tym wszystkim chodzi .
ovoc
4 lata temu
a co gdyby reżim amerykański zdecydował się na atak............
In Diana Jone...
4 lata temu
Niech szykują koce. To #1 w ochronie przed atakiem atomowym! No może #2 po schowaniu się w lodówce...
Gosc Specjaln...
4 lata temu
Jak juz Amerykanie sie boja tzn. ze jest czego sie bac
nbnbnbnbnb
4 lata temu
Ten spor jest tylko prowokowany przez jankesa po to zeby moc w tym rejonie miec swoje bazy wojskowe. Reszta to tylko wasza wyobraznia.
Tomek
4 lata temu
Możecie mówić co chcecie, ale kolejna wojna światowa tylko wisi w powietrzu. Sądzę że Korea jednak zaatakuje (chociaż Ameryka szybko ją pokona) a przy tym ISIS również, bo będzie wiedzieć że ma sojusznika. Nie wiadomo, jak w Syrii przegrają może przeniosą się do Europy lub Ameryki...?
xyz
4 lata temu
Korea Północna tylko straszy... Tylko czekam jak zaatakują jakąś pojedynczą bazę i Ameryka w 2 dni odpowie z 4-krotną siłą, zajmując przy tym tereny KPłn.
RG
4 lata temu
A nasz antek chce kupić te badziewie za grube miliardy ich dolarów .
Jan
4 lata temu
Jeśli system działał ostatnio w roku 1945 to nie sądzę, że się go uda teraz uruchomić.
BOLO
4 lata temu
Kim Dzong Un powinien być pod ochroną Greenpace. To chyba ostatni grubas w całej Korei Północnej i należy go z tego powodu chronić
bEUPfosr
dowci
4 lata temu
Kim ma za mało rakiet , żeby chociaż jedna spadła na terytorium USA. Szacuje się , że Kim balistycznych ma co najwyżej 5 sztuk. Nawet gdyby wszystkie naraz wysłał na USA to i tak ani jedna nie sięgnie terytorium lądowego. Musiałby mieć co najmniej 30 sztuk, wtedy może jedna by spadła na USA. Te rakiety , które Kim ma w dużych ilościach nie sięgną USA , jedynie pobliskie bazy i to w niewielkiej ilości ,bo jak by nie było to ok 2000 kilometrów. Spustoszenie jest moiżliwe tylko w Korei Północnej, trochę w Japonii. Ale Kim też wie ,że USA nie ucierpią jednak on sam przestanie istnieć z całą swoją świtą i tu jest jego problem i zapora przed głupią decyzją.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić