*Jeżeli dzwoni ci w uszach, wiedz, że coś się dzieje. *Dziwny dźwięk w uszach jest pierwszą oznaką utraty słuchu. Coraz więcej dzieci w przed dziewiętnastym rokiem życia ma problemy ze słuchem. Naukowcy mają niemal 45% pewność, że osoby, które uczestniczą w grupach muzycznych, orkiestrze, a nawet w chórze, utraci słuch w stopniu znacznym już przed dwudziestym piątym rokiem życia.
Amerykańscy uczeni alarmują, że utrata słuchu jest już prawdziwą plagą. Wszyscy jesteśmy narażeni na hałas w restauracjach, kinach, centrach handlowych czy nawet w pracy, nie wspominając już o wydarzeniach sportowych, czy koncertach muzycznych. Koncert np. rockowy, na którym dźwięk ma poziom głośności w okolicy 115-120 dB, może powodować uszkodzenie słuchu już po 28 sekundach.
Poniżej dane WHO - jakie natężenie dźwięku jest dla nas bezpieczne
85 dB – hałas w środku samochodu osobowego – bezpieczne przez 8 godzin
90 dB – kosiarka do trawy – bezpieczne przez 2,5 godziny
95 dB – jazda na motorze - bezpieczne przez 47 minut
100 dB – hałas w podziemiach metra - bezpieczne przez 15 minut
105 dB – odtwarzacz mp3 z maksymalną głośnością – bezpieczne przez 4 minuty
115 dB – głośny rockowy koncert - bezpieczne przez 28 sekund
120 dB – wuwuzele lub syreny alarmowe – bezpieczne przez 9 sekund
Młodzi ludzie w codziennym życiu robią to, na co mają ochotę i to, co sprawia im przyjemność, jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że narażają się na ryzyko utraty słuchu. Powinni być świadomi, że kiedy raz straci się słuch, już się go nie odzyska – ostrzega Dr Etienne Krug, dyrektor departamentu chorób niezakaźnych oraz zapobiegania przemocy i urazom WHO.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.