Wróć na
aktualizacja

Zaginięcie Emanueli Orlandi. Spisek wewnątrz Watykanu czy szpiegowska intryga?

41
Podziel się

Tę mrożącą krew w żyłach historię przypomina dla nas Riley24, popularna "wykopowiczka" zajmująca się sprawami kryminalnymi.

Zaginięcie Emanueli Orlandi. Spisek wewnątrz Watykanu czy szpiegowska intryga?
(East News, C. Laruffa/Splash News)
bCYWgvbF

22 czerwca 1983 roku około godziny 16.00 15-letnia Emanuela Orlandi wyszła z domu na zajęcia gry na flecie. Jej ojciec był świeckim urzędnikiem kurii rzymskiej i rodzina mieszkała na terenie Watykanu.

Propozycja pracy

Przed rozpoczęciem zajęć ktoś zaczepił ją i zaproponował sporą kwotę (równowartość dzisiejszych 500 euro) za dystrybucję kosmetyków marki Avon. Podekscytowana Emanuela po zakończeniu lekcji około godz. 19.00 zadzwoniła do siostry, aby o wszystkim jej opowiedzieć. Siostra nie podzielała jednak optymizmu dziewczyny, a sama propozycja wydała jej się bardzo podejrzana.

Po wykonaniu telefonu nastolatka wraz z koleżanką udała się na przystanek. Dziewczyny rozdzieliły się, gdy nadjechał autobus. Koleżanka Emanueli wsiadła do niego, a Orlandi uznała, że jest zbyt zatłoczony, więc postanowiła poczekać na następny. Według jednego ze świadków dziewczyna wsiadła do ciemnego BMW prowadzonego przez mężczyznę o pociągłych rysach twarzy.

bCYWgvbH

Rodzinne poszukiwania

Gdy Emanuela nie wróciła do domu na czas rodzina od razu zaczęła się niepokoić. Ojciec pojechał w okolice szkoły muzycznej, aby jej poszukać. Nie przyniosło to jednak żadnych rezultatów. Jeszcze tego samego dnia zaginięcie zgłoszono na policji. Funkcjonariusze zdawali się jednak bagatelizować sprawę twierdząc, że nastolatka na pewno jest u jakiejś koleżanki lub uciekła z domu.

Rodzice postanowili wziąć sprawę we własne ręce i już dwa dni później, 24 czerwca, rzymskie gazety opublikowały fotografie Emanueli z prośbą o pomoc rodzinie. Następnego dnia zadzwonił chłopak, który twierdził, że widział nastolatkę w dzień zaginięcia. Opisał ją bardzo dokładnie i ze szczegółami, których nie podano do wiadomości publicznej. To przekonało rodzinę, że chłopak nie zmyśla. Nastolatka miała przedstawić mu się jako Barbara i powiedzieć, że uciekła z domu, aby sprzedawać kosmetyki, na co nie chciała zgodzić się jej rodzina.

bCYWgvbN

Trzy dni później do rodziny Emanueli zatelefonował inny mężczyzna, który twierdził, że prowadzi bar w pobliżu szkoły muzycznej. Powiedział, że do jego lokalu przyszła dziewczyna bardzo podobna do Orlandi, która przedstawiła się jako Barbarella. Dziewczyna wyznała, że jest znudzona rutyną i uciekła z domu, ale wróci na ślub siostry, aby zagrać na nim na flecie.

Nagłośnienie sprawy

3 lipca Jan Paweł II wspomniał o porwaniu Emanueli podczas modlitwy Anioł Pański. Do dzisiaj nie udało się wyjaśnić skąd wiedział, że było to właśnie porwanie. Dopiero po tym sprawą poważnie zaczęła interesować się policja, media i społeczeństwo.

Wątek Alego Agcy

Przez lata powstało bardzo wiele teorii na temat tej sprawy. Jedną z najpopularniejszych jest próba wykonania wymiany Emanueli na Alego Agca, który w 1981 roku dokonał zamachu na życie papieża. Za porwaniem miało stać KGB, które obawiało się, że Agca powie kto zlecił mu zamach. Podobno podczas jednego z przesłuchań mężczyzna miał wyznać, że Emanuela żyje, jednak podczas innych zaprzeczać, że ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat.

bCYWgvbO

Od 5 lipca przez kolejne dwa tygodnie mężczyzna z amerykańskim akcentem miał wydzwaniać do rodziny i watykańskiego biura prasowego ze szczegółami wymiany. Podczas jednej z pierwszych rozmów wspomniał o wcześniejszych telefonach od chłopca i mężczyzny, którzy mieli był członkami organizacji, którą reprezentował.

Na jednym z nagrań słychać było dziewczynę błagającą o litość, jednak głos pochodził z filmu. Łącznie wykonano 16 połączeń, wszystkie z budek telefonicznych. Rzekomy porywacz miał dostarczyć ksero legitymacji szkolnej Emanueli, jednak nigdy do tego nie doszło. Do dzisiaj nie wiadomo, czy mężczyzna z amerykańskim akcentem był zamieszany w zaginięcie dziewczyny.

Siatka księży

Inną bardzo popularną teorią było porwanie Emanueli przez siatkę księży, którzy w latach 80. więzili i wykorzystywali seksualnie młode kobiety. Istnienie takiej siatki potwierdził naczelny egzorcysta Watykanu Gabriele Amorth, który dodał, że Emanuela mogła wsiąść do samochodu prowadzonego przez jednego z żandarmów watykańskich. Zamieszani księża mieli próbować skierować śledztwo na trop wymiany dziewczyny za zamachowca.

bCYWgvbP

Gangster i Watykan

Przez lata nie udało się wyjaśnić co stało się z Emanuelą. O jej zaginięciu ponownie zrobiło się głośno w czerwcu 2005 roku. Po emisji we włoskiej telewizji odcinka programu o zaginionych na temat Orlandi, redakcja otrzymała anonimowy telefon. Rozmówca twierdził, że ciało dziewczyny mogło znajdować się w grobowcu Enrica de Pedis.

Mężczyzna był przywódcą gangu Banda Della Magliana, zastrzelonym w 1990 roku i spoczął w miejscu, w którym pochować można było jedynie dygnitarzy kościelnych. Kardynał Poletti miał pozwolić na to za niezwykłą hojność Pedisa i jego przywiązanie do kościoła.

Na policję zgłosiła się również kochanka Pedisa, która twierdziła, że to on był kierowcą BMW, który porwał Emanuelę. Gangster miał zdeponować duże pieniądze na koncie w Banku Watykańskim.

Ówczesnym szefem banku był arcybiskup Paul Marcinkus, który wykorzystywał stanowisko do prania brudnych pieniędzy. Wykorzystywał również zdeponowane środki m.in. na wsparcie krajów Europy Wschodniej. Po krachu wszystkie pieniądze przepadły. Porywając nastolatkę Pedis miał szantażować dygnitarzy kościelnych, w końcu jednak miał ją zabić, a ciało zabetonować. Inna wersja mówi, że gangster miał porwać dziewczynę na zlecenie kardynała Poletti lub arcybiskupa Marcinkusa.

bCYWgvbQ

Wkrótce kochankę gangstera zaczęto postrzegać jako niezrównoważoną psychicznie narkomankę. Rodzina Orlandi dołożyła jednak wszelkich starań do rozwiązania tego wątku i w 2012 roku otworzono grób Pedisa. Wewnątrz nie było ciała Emanueli.

Szczątki i kolejne tropy

W październiku 2018 roku podczas prac remontowych w budynku należącym do Watykanu odnaleziono ludzkie szczątki. Podejrzewano, że mogą one należeć do Emanueli, jednak badania DNA wykazały, że należą do mężczyzny, który zmarł przed 1964 r.

Również w 2018 roku rodzina otrzymała anonimową notatkę, która głosiła "szukajcie tam, gdzie wskazuje anioł”. Doprowadziła ona rodzinę na cmentarz teutoński tuż przy bazylice św. Piotra. Na jednym z grobów widnieje pomnik anioła trzymającego kartkę z napisem „spoczywaj w pokoju”.

Czy uda się ustalić co się stało z Emanuelą?

Rodzina jest przekonana o konieczności przeszukania grobu. Mieli żal do Jana Pawła II, ponieważ ten spotkał się z nimi jedynie raz, rok po zaginięciu. Od tego czasu Watykan odmówił im jakichkolwiek informacji. Mieli nadzieję, że pontyfikat papieża Franciszka coś zmieni. Od początku odważnie rozprawiał się z układami w Watykanie, zreformował Bank Watykański i głośno rozmawiał o pedofilii w kościele.

Brat Emanueli nie mógł wybaczyć papieżowi Franciszkowi, że wspomniał, iż Emanuela jest już w niebie, jednak nic nie robił w sprawie wyjaśnienia tajemnicy jej zaginięcia.

10 kwietnia 2019 roku Watykan postanowił wszcząć wewnętrzne śledztwo, w ramach którego zostanie m.in. otworzony grób na cmentarzu teutońskim.

Przeczytaj też ostatnie teksty Riley24 publikowane w o2.pl:

Więcej o Riley24 znajdziesz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCYWgvci
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
555
rok temu
JPII nie miał czasu zajmować się tą sprawą gdyż zajęty był zamiataniem afer pedofilskich pod dywan a o degeneracie o. Marcial Macielu mówił,że jest wzorem do naśladowania.
emmu
rok temu
CO JESZCZE ZŁEGO MUSI SIĘ WYDARZYĆ W kosciele katolickim i watykanie, ŻEBY LUDZIE OTWORZYLI OCZY I ZOBACZYLI, ŻE NAJWIĘKSZE ZŁO TEGO SWIATA TO WŁASNIE TEN kościół !!!!!!!
As
rok temu
Wilki w owczej skórze, które odciągają ludzi od Boga. Czeka ich za to wielka kara.
bCYWgvcj
ksiadz
rok temu
Trzeba było przymknąć i porządnie przesłuchać Wojtyłę i wszystko stało by się wyjaśnione.
super, modlci...
rok temu
porwanie Emanueli przez siatkę księży, którzy w latach 80. więzili i wykorzystywali seksualnie młode kobiety. Istnienie takiej siatki potwierdził naczelny egzorcysta Watykanu Gabriele Amorth, który dodał, że Emanuela mogła wsiąść do samochodu prowadzonego przez jednego z żandarmów watykańskich.
Najnowsze komentarze (41)
Anna
rok temu
Gang księży porywających i gwałcących młode kobiety w Watykanie. Fakt potwierdzony przez naczelnego egzorcystę watykańskiego. Ciekawe, czy o tym wspomnieli kiedyś w naszych polskich mediach katolickich?
Karol Kremówk...
rok temu
Nic nie widziałem, nic nie słyszałem.
Owieczka
rok temu
Kler to bagno zepsucia i rozpusty.
1986
rok temu
Wychowałem się w rodzinie katolickiej i przyjąłem większość sakramentów, ale patrząc na to wszystko dorosłym okiem, chciałbym żeby wszystkie religie znikły.
Fff
rok temu
Watykan to dobry osrodek do prania brudnych pieniedzy do pedofilstw aa i innych ciemnych spraw dziewczyny tam trzeba szukac
An
rok temu
Ślepi pozostaną ślepymi...
Doucz się głą...
rok temu
Obie wersje sa dopuszczalne
Coz
rok temu
Ksieza musza być niezle umoczeni w to porwanie skoro bronia się nogami i rekami przed wyjasnieniem sprawy
bCYWgvcb
Jak,
rok temu
Znaleziono. zwłoki mężczyzny. dobre jak tak wygląda każdy remont to ile jest trupów w murach
JACEK
rok temu
KOŚCIÓŁ TO LEGALNA MAFIA
MAREK.
rok temu
Nie mówi się - będzie otworzony, tylko - będzie otwarty. Ten psorz, pisorka, to pewnie mo studia, nie?
51
rok temu
Dlaczego mieli żal? Zakładali, że to wina księży? Pamiętam jak odkryto szkielet na terenie Watykanu, co niektórzy byli już pewni, że to ona. Mam nadzieję że prawda wyjdzie kiedyś na jaw. Dla rodziny.
Toto
rok temu
Nie zastanawia was to, że w Wielki Piątek ukazuje się taki mierny artykuł? Oparty na domniemaniach, przypuszczeniach skierowany przeciwko Kościołowi? Jaki to ma cel??? Odpowiedzcie sobie sami
d@x
rok temu
Kościół będzie coraz mocniej atakowany, ale też będzie niszczony od środka. Tylko ciągle jest rozliczany przez innowierców i wmawiane jest, że kościół = księża. A ksiądz to zwykły człowiek, który grzeszy tak jak każdy z was.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić