Żartowali z wierszy AK-owców. Teraz przeproszą

6

Po skardze do KRRiT, Piotr Najsztub i Tomasz Piątek z radia TOK FM przeproszą za żarty z wierszy pisanych przez warszawskich powstańców.

Żartowali z wierszy AK-owców. Teraz przeproszą
(Jacek Herok / NEWSPIX.PL)

Prowadzący audycję "Prawda Nas Zaboli" regularnie żartują z wierszy prawicowych poetów. Nazywając ich "rycerzami prawdy walczącymi z wrogami na froncie wojny", Najsztub i Piątek kpią z poziomu artystycznego i tematyki prezentowanych utworów. Tym razem jednak uderzyli nie w współczesnych autorów, a posługujących się pseudonimami żołnierzy AK. W sierpniu 1944 r. Tadeusz Schollenberger "Ajaks", dowódca III Rejonu VI Obwodu AK Praga, zorganizował konkurs poetycki dla powstańców. Nagrodami były granaty i broń palna. Najsztub twierdzi, że wraz z Piątkiem nie wiedzieli, z kogo tak naprawdę się śmieją.

To nasz błąd. Nie wiedzieliśmy, że są to wiersze pisane przez uczestników powstania. Znalazły się w audycji, bo wyśmiewamy w niej pewien rodzaj patriotyzmu o krwi przelanej i wrogu obecnym teraz, kiedy tego wroga nie ma - tłumaczy Najsztub w rozmowie z wirtualnemedia.pl.

Dziennikarz zapowiedział, że przeprosi na antenie słuchaczy i kombatantów. Fragment poświęconej wierszom 87. audycji "Prawda nas zaboli" został usunięty ze strony internetowej TOK FM.

Prowadzący audycję naśmiewali się z tych wierszy i z ich autorów. Wyszydzali patriotyzm i miłość do Ojczyzny, będące przesłanką działania Powstańców Warszawskich. Żartowali z numerów oddziałów powstańczych, a autorów - uczestników Powstania - określili jako "poeci mistyczno-numeryczni wieszczący przemoc i gwałt, a w pseudonimach i tytułach wierszy używający cyferek" - czytamy w skardze Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Stowarzyszenie domaga się kary pieniężnej dla nadawcy. Wskazuje na złamanie art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, w którym czytamy: "Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym". Członkowie stowarzyszenia zwracają także uwagę na ust. 4 ustawy dotyczący rozpowszechniania audycji zagrażających "fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich", zwracając uwagę, że wiersze powstańców są dostępne w szkolnych bibliotekach.

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w [Google Play] (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.o2.news&hl=pl) albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić