o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Zawalił się "amerykański Czarnobyl"

43
Podziel się

Zawalił się tunel kolejowy w Hanford Nuclear Reservation w stanie Waszyngton. To miejsce, gdzie od lat składowane są radioaktywne odpady. Do katastrofy miało dojść z powodu wibracji wywołanych przez pobliskie roboty drogowe.

Zawalił się "amerykański Czarnobyl"
(Getty Images, Jeff T. Green / Stringer)
bDRNosFx

Oficjele zapewniają, że nastąpił w okolicy zdarzenia nie wzrosło promieniowanie. Niemniej, najbliżej znajdujących się pracowników ewakuowano. Tym, którzy pracowali w większej odległości nakazano pozostanie w środku, zabezpieczenie otworów wentylacji oraz powstrzymanie się od jedzenia i picia. W zakładach pracuje ok. 10 tys. osób. W zniszczonej części tunelu znajdowały się wagony do przewozu radioaktywnych odpadów.

Hanford Nuclear Reservation, znane też pod nazwą Hanford Site, to wyjątkowo groźne miejsce. Według ABC News, znajduje się tam ponad 211 mln litrów radioaktywnych śmieci. Większość spoczywa w 177 podziemnych zbiornikach. Ich utylizacją zajmuje się teraz prywatna firma.

bDRNosFz

W zakładach już wcześniej zadażył się wypadki. Wielokrotnie mówiło się o wyciekach. Przynajmniej 61 robotników miało z nimi bezpośredni kontakt. Dlatego miejsce to nazywa się często podziemnym "czarnobylem Ameryki".

Hanford Nuclear Reservation ma ciekawą historię. Kompleks wybudowano podczas II Wojny Światowej. Wtedy też zaczęto tam wytwarzać pluton na potrzeby amerykańskiego wojska. Stamtąd właśnie pochodził ten użyty do konstrukcji bomby zrzuconej na Nagasaki w Japonii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDRNosFF
bDRNosGa
KOMENTARZE
(43)
321
4 lata temu
Czy autor tego reportażu nie czyta go przed zamieszczeniem w sieci ? Jaką on szkołę kończył ? Czy o2 obniżyło tak nisko wymagania że publikują artykuły na poziomie niższym niż gimnazjalny ? Żenujący poziom, a tłumaczenia na poziomie mechanicznego translatora ! Przeczytałem do końca, ale powinienem przerwać już na początku, bo pisanych przez półanalfabetów artykułów nie powinno się czytać (znajomość liter nie znaczy że ktoś może logicznie sformułować zdanie!!!) !!!
oj
4 lata temu
"Do katastrofy miało dojść z powodu wibracji wywołanych przez pobliskie roboty drogowe" - amerykańskie zabezpieczenia są super
rt6
4 lata temu
oczywiście że nic sie nie stało tylko drzewa uschły
bDRNosGb
BOLO
4 lata temu
Hiroszima, Nagasaki - dwa największe zamachy terrorystyczne w historii ludzkości
Polak
4 lata temu
Gdyby to była Rosja, to zaraz byłoby że jak zawsze, że bałagan, że pijany pracownik sowiecka technologia, a tu masz nasze ukochane USA, które nas nieco mniej kochają, niż my je. Zobaczymy jak sobie po-paskudzą wody gruntowe i pobliskie miasto wyłysieje.
Najnowsze komentarze (43)
sasiadmuzyka
4 lata temu
już o polsce się nie mówi i kasy mniej. TO BYŁ BŁĄD - AGENT Z POLSKI.
beeee
4 lata temu
tragedia językowa... autor do szkoły - wróć!
,,,
4 lata temu
.....................Bicz "" na Narody ..............za wybór Trampa ???
Zbig
4 lata temu
Język Polski jest jednak dość trudny dla obcokrajowców [niemieckich]
Kron
4 lata temu
"Oficjele zapewniają, że nastąpił w okolicy zdarzenia nie wzrosło promieniowanie." Co to za zdanie? A może dwa zdania, albo jedno zmiksowane z dwóch.
Kron
4 lata temu
"Oficjele zapewniają, że nastąpił w okolicy zdarzenia nie wzrosło promieniowanie." Co to za zdanie? A może dwa zdania, albo jedno zmiksowane z dwóch.
Otaku
4 lata temu
A wszystko przez Nixona. Three Mile Island, Czarnobyl i Fukushima Daiichi. Wszystkiego można by uniknąć gdyby prezydent wybrał Thor zamiast Uranu. Reaktory na Tor mogą spalić do 100% paliwa podczas gdy BWR/PWR wypala 5-7 promili. Reszta zmienia się w odpad zawierający Pluton.
rev
4 lata temu
Ludność stanu Utah obecnie masowo zaopatruje się w ciężkie karabiny maszynowe (to jest tam zupełnie legalne). Zapowiadają, że będą z bronią w ręką bronić swojego stanu, jeśli rząd federalny spróbuje rozpocząć u nich budowę wielkiego składowiska odpadów nuklearnych ze wszystkich elektrowni w USA. Obama nie zdecydował się na siłowe rozpoczęcie budowy, Trump natomiast zapowiada, że się nie ugnie, że wyśle do stanu Utah wojsko i składowisko nuklearne siłą wybuduje, mimo sprzeciwu mieszkańców.ą tam
bDRNosFT
bum
4 lata temu
Tylko PLATFORMA może to naprawić,Schetino kierownik budowy
kola
4 lata temu
To chyba sprawka amerykańskich terrorystów, no i co, że zginie trochę ludzi ale Ameryka jest wielka
Robik
4 lata temu
Amerykanie nic się nie stało nic się nie stałoooo, nic się nie stałoooo. Zawsze nic się nie dzieje, Fukushima też była ok, tylko mierniki przysłonięte ołowiem. Wodę spod reaktora wylało się w morze, nic się nie stałoooo .
asd
4 lata temu
asdasd
polak mały
4 lata temu
Kto to pisał ? Przedszkolak ?
GimBuz
4 lata temu
"W zakładach już wcześniej zadażył się wypadki" - skisłem lol co za ułom. Poziom coraz niższy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić